Titanic v novém světle
Společnost Magellan představila výsledky dosud největšího 3D skenování vraku Titaniku. Vědci se tak mohou seznámit s novými detaily, které jim umožní vytvořit si lepší představu o tom, co se osudného dne v roce 1912 „nepotopitelné lodi“ stalo.
Proces skenování probíhal během šestitýdenní expedice v létě loňského roku. Snímky pořídily dvě ponorky pojmenované Romeo a Julie, které v hloubce přesahující 3,8 kilometru zmapovaly každý milimetr Titaniku. Projekt přinesl více než 16 TB dat, která obsahují přibližně 715 tisíc snímků a 4k video celého vraku.
„Vidíme detaily, které nikdo z nás dosud neviděl, a to nám umožňuje navázat na vše, co jsme se doposud dozvěděli. Nyní máme nová data, která mohou inženýři využít ke zkoumání mechaniky rozpadu a potopení lodi, čímž lépe poznáme skutečný průběh katastrofy,“ řekl Parks Stephenson, který se dlouhodobě zabývá zkázou Titaniku.
„Jsme přesvědčeni, že tato data jsou přibližně desetkrát větší než jakýkoli podmořský 3D model, o který se dosud někdo pokusil,“ prohlásil zakladatel a generální ředitel společnosti Magellan Richard Parkinson.
K několikaměsíčnímu vykreslení a zpracování dat tým využil technologii Point Cloud. Konečný výsledek je natolik detailní, že je možné přečíst i sériové číslo na propeleru.
„Vytvořili jsme velmi přesný, fotorealistický 3D model vraku,“ řekl Gerhard Seiffert, specialista na 3D snímkování. „Dřívější záběry umožňovaly vidět vždy jen jednu malou oblast vraku. Tento model umožní lidem zvětšit si ho a poprvé si ho prohlédnout celý,“ dodal. Záběry zveřejnila společnost Atlantic Productions, mediální a filmový partner projektu.