Vyhledat

Správná hloubka. Znáte ji?
Daniel Vodička

Správná hloubka. Znáte ji?

Hloubkoměr na palubě jachty nám ukazuje nějakou hloubku. Je ta hloubka správná? Je měřená od hladiny, od kýlu, od sondy nebo od čeho vlastně? Hloubkoměr dodává informace, na které se spoléháme. Mnohdy téměř slepě. Můžeme těmto informacím věřit?

Hloubkoměr je přesný a užitečný pomocník. Musí ale být správně nastaven.

Začněme s novým hloubkoměrem, se kterým si nikdo ještě nestačil hrát. Ukazuje nám 3 metry. Je to hloubka od hladiny, nebo od kýlu? Ani jedno není pravda. Je to hloubka od sondy hloubkoměru. Tato sonda je umístěna na dně trupu.

Je to tedy údaj, který je nám bez dalšího přepočtení k ničemu. Na klasické cruisingové plachetnici délky 10 – 15 metrů , si můžeme říci, že je čidlo cca 0,5 m pod hladinou. Možná více, ale to je jedno, máme bezpečnou rezervu. Pokud si chceme hloubku z údajů hloubkoměru spočítat, k číslu které hloubkoměr ukazuje, připočteme 0,5 m.

Abychom nemuseli pracovat s výpočty, můžeme si hloubku čidla pod hladinou nastavit a odečtené údaje pak budou správné. Tomuto nastavení se říká offset. Pokud si najedu v menu na offset a zadám + 0,5, hloubkoměr mi bude ukazovat správnou hloubku od hladiny.

Nestačí-li mi přibližný údaj, můžu si změřit, jaký offset je třeba přesně nastavit. Stačí k tomu klasická olovnice. Změříme hloubku v místě, kde stojíme, předpokládejme, že dno je ploché, a nastavíme offset tak, aby hloubka na hloubkoměru odpovídala. Získáme velmi přesné údaje.

Nastavení offsetu

Nastavení offsetu na přístrojích různých značek je různé, proto nemá smysl jedny vypíchnout a nastavení vysvětlit. Obvykle se při tomto nastavení neobejdete bez manuálu, i když často stačí jen jeho zkrácená verze.

Od hladiny nebo od kýlu?

Je v podstatě jedno, jestli si nastavíme hloubku od hladiny, nebo od kýlu. Vždy musíme něco přepočítávat. Charterové společnosti často nastavují hloubku od kýlu. Navíc ještě s rezervou půl metru až metr. Prý je to tak bezpečnější.

Není to pravda. Je správné mít hloubku nastavenu od hladiny. Odpovídá pak číslům na mapě. Ale je zde ještě jeden důvod. Při kotvení na menší hloubce můžeme vypustit málo kotevního řetězu, pokud se necháme zmýlit údajem o hloubce, je-li nastavena od kýlu. Uvedeme příklad:

 

 

Chceme zakotvit na hloubce 5 metrů. Délka vypuštěného řetězu musí odpovídat minimálně čtyřnásobku hloubky v daném místě. Pokud máme hloubkoměr nastaven od hladiny, vypustíme 5m x 4 = 20 metrů řetězu. Budeme-li mít nastavenu hloubku od kýlu a ponor 2 metry, můžeme se nechat zmást, protože hloubkoměr bude ukazovat 3 m. Potom bude naše kotvení vypadat takto 3 m x 4 = 12 metrů řetězu. Může jít o rozdíl mezi klidným spaním a bezesnou nocí.Um

 

 

Na horu