Vyhledat

Proč použít záměrnou chybu?
Daniel Vodička

Proč použít záměrnou chybu?

Někdy je lepší záměrně chybovat, než se snažit být přesný. Výsledek bude lepší, uvidíte! Co je to za hloupost? navigace má svoje fígle.

Záměrná chyba byla v navigaci často používána. Dnes s mapovými plottery již není tato metoda tak důležitá, ale stejně se najdou chvíle, kdy se může hodit.

Představte si fádní pobřeží bez výrazných orientačních bodů. Například písečná pláž. Na tomto pobřeží je vjezd do maríny. Úzký vjezd do přístavu ve vnitrozemí. Je hustá mlha a potřebujete ho najít. Plujete z moře přímo na tento vjezd. Přijedete k pobřeží a vjezd před vámi není. Co teď? Jste vpravo od vjezdu, nebo vlevo? Kam se máte vydat? Stala se chyba a vy nevíte, co dále. 

Samozřejmě, situace i tak má řešení. Poplujete pár set metrů vpravo a pokud to tam nebude, vrátíte se zpět a vydáte se vlevo. Jednou vjezd najít musíte.

Je tu ale také druhá možnost. Metoda záměrné chyby. Z moře nepoplujete přímo na vjezd, ale záměrně poplujete vlevo (nebo vpravo, na tom nezáleží) od vjezdu. Jakmile jste u pobřeží, vydáte se podél pobřeží vpravo, až na vjezd narazíte. Vyhnete se tak nejistotě.

Možná si dnes řeknete, že už není tato metoda třeba, ale až budete například ve Finsku v mlze hledat úzký průliv mezi ostrovy, možná si vzpomenete.

Na horu