Vyhledat

Jedete na loď? Co s sebou?
Daniel Vodička

Jedete na loď? Co s sebou?

Vyplouváte na začátku června na charter do Středomoří? Víte, co budete potřebovat s sebou?

Teploty poslední doby napovídají, že budete potřebovat jen plavky a hodně krému na opalování. Realita ale může být jiná. Horké letní dny sice panují již téměř měsíc, ale to neznamená, že nemůže být chladno v noci, nebo nás nezaskočí nepříjemná bouřka. Proto je třeba být při balení trochu konzervativnější.

Co na sebe


I nyní, kdy po zádech tečou čůrky potu, by měl být minimálně skipper jachty připraven na bouřlivé počasí. S vysokými teplotami souvisí vznik bouřek, s bouřkami pak prudké deště, kroupy a ochlazení. Zastihne-li vás na moři 30 minut trvající bouřka jen v tričku, bude to pro vás velmi nepříjemné přes den a mimořádně nepříjemné v noci. Bez řádného oblečení je vaše nazírání na situaci výrazně skeptičtější, než v kvalitních žluťácích (bunda i kalhoty). Pamatujte, že není špatné počasí, ale jen špatné oblečení. 

Proto by měl minimálně skipper mít s sebou nepromokavé oblečení, ideálně určené na moře, a pod něj mikinu, nebo dvě teplejší trička. Nejlepší je pro tyto účely merino, které ani po zapocení nesmrdí jak nora lesní šelmy. 

Co se týče bot na palubu, za letních teplot již není nutné brát s sebou holinky, jako v chladnějších měsících. V dubnu se bez holinek neobejdete, v červnu již jste schopni přestát v crocsech i letní bouřku. Není to komfortní, ale vydržet se to dá. To samé se týká i jiné jachtařské obuvi. Za chladnějšího počasí je důležitá, dnes již crocsy stačí. 

Pokud nepojedete regatu, pak potřebujete boty na tkaničku, které neskončí v moři při vyvažování. 

Nezapomeňte si vzít s sebou čepici. Teplou pro případnou noční plavbu v horším počasí. Kšiltovka je vhodná pro obrýlené jachtaře. Za deště neprší na brýle. Jen pozor. Kšiltovky na loď mají tkaničku s klipsem na límec, aby neulétly, když zvednete hlavu ve větru. 

Co se týče dalšího oblečení, trička s krátkým rukávem a kraťasy budou pro vás základní sadou. Nezapomeňte ale ani na trička s dlouhým rukávem pro chladnější noci. Máte-li tendenci se spálit, přibalte si košili s dlouhým rukávem, na spálená záda je nejlepší. Bez dlouhých kalhot byste se při stávajících teplotách (předpověď na příští týden) měli obejít. Jedna mikina se vám do tašky pro jistotu určitě vejde.

Jiné nezbytnosti


Z dalších věcí stojí za připomenutí čelovka (alespoň jedna na palubě se hodí), nůž (ideálně s vývrtkou, abyste nebyli zaskočeni korkem), USB zástrčka do cigaretového zapalovače na nabíjení telefonů, kolíčky na prádlo, nepromokavé pouzdro na telefony pro případ ztroskotání na dinghy, krémy na opalování, prášek proti mořské nemoci (postačí Kinedryl), nějakou tu náplast a základní lékárničku (na lodi je, ale nevíte v jakém stavu), antihistaminika (bodnutí vosou, požahání sasankou), Fenistil a určitě repelent proti komárům. Plavky a ručník jsou samozřejmostí.

Nezapomeňte něco na čtení (plavba může být dlouhá), pro děti míč proti trudomyslnosti, potápěčské brýle (nevidět, co je pod vodou znamená poloviční zážitek). Chcete-li ušetřit místo v zavazadle, vezměte si místo potápěčských brýlí brýle plavecké. Máte-li citlivé oči, potom pro vás budou sluneční brýle na palubě nezbytností.

Jídlo


Dříve bylo zvykem vozit jídlo na plavbu z Čech. Dnes již jsou ceny v Chorvatsku nebo Itálii podobné a není třeba transportovat špagety přes půl Evropy. Někteří milovníci české kuchyně vozí s sebou hotová jídla. Jsou ale dost těžká na trávení a pro slunné Středomoří nejsou nejvhodnější (pokud není vaším největším přáním po jídle upadnout do mdlob). 

Při nákupech na místě je dobré volit větší supermarkety, obchody v marínách jsou předražené. V Chorvatsku je nejideálnějším místem pro nákup na loď supermarket v Rogoznici. Ceny jsou rozumné, s lodí zakotvíte pár desítek metrů od obchodu a nákup přivezete na dinghy. 

Voda z tanků na lodích je například v Chorvatsku pitná. Většina však přesto raději nakupuje láhve s vodou. Minimálně na vaření je to ale zbytečné.

Hotovost nebo kartu?


Nejjednodušší je vybrat si místní měnu z bankomatu. Zkušení přepočítávači měn zřejmě přijdou na to, že to není nejlevnější, ale rozhodně to je nejjednodušší. Budete-li si vybírat z bankomatu, nabídne vám zřejmě konverzi měny. Od toho rychle pryč, to je pro vás rozhodně nevýhodné. Tedy bez konverze měny. 

Při výběru hotovosti v Chorvatsku berte v úvahu, že například za večeři dáte cca 200 HRK na hlavu a marína pro 37 stop dlouhou jachtu může stát 500 HRK. Vyberete-li si 500 HRK, bude to hned pryč.

V restauracích na ostrovech počítejte s tím, že budete muset platit hotově.

A na co nesmíte zapomenout…


Na kapitánský průkaz, papíry na vysílačku a občanku nebo pas.
 

Na horu