Základy turbíny, jaké svět neviděl
Největší skotská mořská větrná farma Seagreen si připsala další rekordní zápis. Žádná mořská turbína dosud „nezapustila kořeny“ v hloubce přesahující 58 metrů. Nová meta skotského windparku je 58,6 metru.
Větné elektrárny na moři mají různé základny, díky nimž stojí a udržují danou polohu. Některé mají plovoucí základnu, jiné jsou ukotveny v zemi. Typů tohoto ukotvení je několik, v závislosti na hloubce. V největších hloubkách se používá základ tvořený masivními třemi či čtyřmi pilíři, jemuž se v angličtině říká jacket.
Zmíněný rekord si připsal základ pro 112. turbínu skotského parku, který se zakousl do dna v hloubce 58,6 metru. Rekordní jacket na místo instalovala třetí největší částečně ponořitelná jeřábová loď na světě Saipem 7000. Dosavadní rekord držel jiný jacket v parku Seagreen, který byl v říjnu 2022 instalován v hloubce 57,4 metru. Farma Seagreen je společným podnikem společností SSE Renewables a TotalEnergies.
Větrná farma o výkonu 1,1 GW bude mít 114 větrných turbín Vestas V164 o výkonu 10 MW a bude vyrábět dostatek elektřiny pro více než 1,6 milionu britských domácností. Poprvé začala farma dodávat proud do sítě v srpnu 2022 a očekává se, že definitivně bude uvedena do provozu ještě letos.
SSE Renewables chce do konce tohoto desetiletí v Británii investovat více než 24 miliard liber v rámci iniciativy Net Zero Acceleration Plan. To obnáší investice do čistých zdrojů energie a navazující infrastruktury ve výši 7 milionů liber denně.
Skotsko ve velkém sází na offshore větrnou energetiku a tamní vláda bude toto odvětví podporovat v rámci transformace energetiky. Masivní investice do rozvoje větrné energetiky dokonce ze Skotska postupem času udělaly jednoho z globálních lídrů v tomto oboru.
Přestože SSE Renewables je aktuálně jedním z nejpilnějších stavitelů turbín na světě, její úsilí není dostatečné k tomu, aby vedlo k cíli vytyčenému Londýnem. Tím je 50 GW větrné energie na moři v roce 2030.