Volvo Penta sází na hybridní motory diesel-vodík
Jan Koukal

Volvo Penta sází na hybridní motory diesel-vodík

Výrobce motorů Volvo Penta si pochvaluje spolupráci se společností CMB.TECH, která se specializuje na alternativní pohony. Čerstvá dohoda obou firem má prohloubit jejich spolupráci na duálních motorech poháněných naftou i vodíkem.

Oba subjekty spolupracují od roku 2017, kdy spustily pilotní projekt přestavby motorů Volvo Penta tak, aby mohly využívat kromě nafty také vodík. To byl úkol především pro CMB.TECH, která dodává velká pohonná ústrojí využívající jako palivo vodík či amoniak pro nasazení v námořní dopravě i v průmyslu.

V případě této spolupráce se úpravy mají týkat agregátů Volvo Penta pro použití na souši i na vodě. Obě firmy tento projekt chápou jako přechodné nízkouhlíkaté řešení, než budou životaschopná řešení s nulovými emisemi. Nabízet je budou vybraným zákazníkům.

„U prvních projektů s technologií duálního paliva jsme zaznamenali snížení emisí CO2 až o 80 procent,“ říká Roy Campe, technologický ředitel společnosti CMB.TECH. Podle vyjádření Volvo Penta je výhodou této technologie nejen snížení emisí, ale také její spolehlivost.

Campe tvrdí, že s tímto motorem jste „future proof“, tedy připraveni na budoucnost. Jelikož však vodík jako palivo není právě snadno dostupný vzhledem k nedostatečné infrastruktuře, zmíněná spolehlivost spočívá především ve schopnosti motorů plout na naftu. Na druhou stranu, když vznikaly první spalovací motory, se sítí čerpacích stanic to také nebylo slavné.

„Žádné řešení, které by vyhovovalo všem, neexistuje. Proto Volvo Penta intenzivně investuje do výzkumu široké škály udržitelných a překlenovacích technologií - jako je hybridizace, elektrické pohony, palivové články a alternativní paliva pro spalovací motory. Zákazníkům tak dáváme možnost najít technologii, která nejlépe vyhovuje jejich účelům,“ vysvětluje prezidentka Volvo Penta Heléne Mellquistová.

 

 

Na horu