Tip na parádní místo
Daniel Vodička

Tip na parádní místo

Plujete-li na jih Korčulanskim kanálem, vynechte přelidněnou Korčulu a jeďte se podívat na parádní poklidný ostrůvek Vrnik.

Leží jihovýchodně od města Korčula, cestou do Lumbardy. Od ostrova Korčuly je oddělen jen úzkým průlivem. Na ostrůvku se těžil mramor, který se svého času vyvážel po celém Středomoří, žili zde sochaři a kameníci a místo bylo na svou velikost nezvykle bohaté. Místní mramor najdete v Istanbulu v chrámu Hagia Sofia, v rakouském parlamentu i ve Stockholmu. Ostrovní kámen byl cennou surovinou již od antických dob.

Dnes zde najdete jen poslední dva stálé obyvatele (svého času 174). Lomy na mramor jsou pořád patrné. Mezi kamennými domky vedou štěrkové cesty lemované palmami. Kostely jsou na ostrově dva. Nový kostel z roku 1856 a starý kostelík byl postaven v roce 1674. Pláže s dokonale čistou vodou tvoří mořem opracované oblázky. Atmosféra ostrova je lenivě familiární. Při dětské koupačce si dospělí mohou užívat chladivého stínu pod stromy, které rostou hned u pláže.
 

Chcete-li zamířit na kafe nebo večeři, vyhněte se luxusnímu hotýlku Vrnik nedaleko přístavního mola. Jeho ceny jsou jen těžko přijatelné. Zamiřte kolem kostela dále po severním pobřeží, až narazíte na bufet s příjemnými až lidovými cenami.  Tam se zastavte. Nás tam dovedl strakatý vořech majitele bufetu, který si vzápětí lehl do stínu vedle vchodu. Kotvení je možné v těsné blízkosti ostrova.

Za parádní tip děkujeme našemu čtenáři Janu Kocmanovi.

Na horu