Rekordní hurikánová sezóna
V současné chvíli sténá pobřeží středoamerického státu Nikaragua pod náporem silného hurikánu Eta. Vítr dosahuje rychlosti 115 uzlů, tlak klesl na 948 hPa a hladina moře se zvedla až o 5,5 metru. Zdá se, že to ještě není konec…
Není to jen vítr, co způsobuje destrukci v hurikánu. Na zasažených místech by během následujících pár dnů mělo napršet až 800 mm srážek. Svoji roli v katastrofických srážkách hraje i pomalý pohyb hurikánu rychlostí jen 8 uzlů. To znamená, že na zasaženém území dlouho setrvá.
Zdroj Windy
V současné chvíli vypadá předpověď na příští čtvrtek dost divoce.
Podle současné předpovědi to vypadá, že se nad Hondurasem, Nikaraguou, Belize a Guatemalou zdrží až do pátku, kdy znovu zamíří nad prohřáté Karibské moře a znovu bude nabírat energii z mořské hladiny.
Od neděle do úterka by měl hurikán Eta přecházet přes střední a západní část Kuby, aby pak zamířil opět v plné síle nad Mexický záliv. Současná předpověď na příští čtvrtek slibuje znovu vítr na hranici stávajících 115 uzlů.
Rekord
Srovnání hurikánové sezóny s běžnými lety.
Letošní hurikánová sezóna na Atlantiku je rekordní. Listopad je běžně posledním měsícem v hurikánové sezóně. Teplota moře klesá, s tím klesá i intenzita tropických bouří. Neplatí to ale vždy…
Eta je nejsilnějším listopadovým hurikánem v Atlantiku od hurikánu Paloma v roce 2008. Jde navíc již o třetí silný hurikán od 1. října, po bouřích Delta a Epsilon. To je poprvé v historii, kdy byly zaznamenány 3 silné hurikány mezi říjnem a listopadem v Atlantiku.
Nikdy v zaznamenané historii nebylo v Atlantiku tolik tropických bouří, jako letos. Meteorologové již dávno vyčerpali přidělená jména bouří dle latinské abecedy a museli proto sáhnout po řeckých písmenech. Dosavadní rekord v počtu bouří držel rok 2005, který využil 6 řeckých písmen po Zeta. Letos jsme již na sedmi, Eta je sedmé písmeno řecké abecedy. A zdaleka nemusí být konečné, protože podmínky jsou pro vznik tropických bouří příhodné, teplota oceánu a Karibského moře je velmi vysoká. Především v Karibiku dosahuje ke 30°C.
Foto NOAA
Teplota moře v Karibiku.
Říká se tomu globální oteplování. Teplejší moře pak znamená více energie, větší výpar, více vody ve formě páry v atmosféře a samozřejmě více bouří, protože zkondenzovaná pára energii zase uvolňuje a toto celé funguje jako mohutná pumpa, krmení pro hurikány.
Máme tu tedy historický hurikánový rekord, který může být již za pár dnů znovu překonán. A vypadá to, ať si pochybovači myslí bůhvíco, že na tom máme svůj nemalý díl viny…