K nebi blíž
Mnozí sní o tom, že jejich cesta povede po smrti do nebe. Někteří jachtaři nechtějí spoléhat na vážení svých skutků. Cestu vzhůru si předem jistí kuchyňskou instalací ve své jachtě. Zkratka do nebe.
Na palubách jachet se dnes běžně používají plynové vařiče. Používané bezpečnostní prvky na moderních jachtách snížily nebezpečí výbuchu na minimum. Stále se ale najdou jachty, jejichž majitelé mají k nebi blíž než ostatní.
Správná instalace plynu na lodi začíná u plynové láhve. Ta musí být umístěna v místě, odkud je zajištěný odtok případného unikajícího plynu mimo podpalubí jachty. V praxi je to řešeno buď tím, že je plynová láhev umístěna v prostoru, který vytéká přímo do kokpitu, nebo má prostor na uskladnění plynové láhve zajištěný odtok hadicí mimo loď.
Těžší než vzduch
Plyn, kterým ve vařičích topíme, je těžší než vzduch. Ve směsi se vzduchem je výbušný. Umístíme-li plynovou láhev například do batisty, uniklý plyn bude stékat do podpalubí a tam se bude u dna hromadit (těžší než vzduch). Jakmile ho bude dostatečné množství, může dojít k výbuchu.
Starší lodě
Na nových jachtách výrobci zabezpečují prostory na plyn podle norem a nebezpečí je minimální. Najdou se ale starší jachty, na kterých je plynová instalace vstupenkou do ráje. Tedy především umístění plynové láhve uvnitř trupu.
Pokud je to i váš případ, měli byste to změnit. Pokud není kam bombu umístit, je z pohledu vaší dlouhověkosti lepší, přejít na lihový vařič.