Čím jsou zajímavé Seychely
Daniel Vodička

Čím jsou zajímavé Seychely

Je to jedna ze snových destinací pro jachtaře a nejenom pro ně. Seychely leží v Indickém oceánu a dohromady čítají 115 ostrovů a ostrůvků. K tomu nádherné pláže, stabilní pasátové větry a dobré letecké spojení. Díky pronájmu lodi můžete elegantně a nezávisle prozkoumávat nejenom nádherné zátoky a pláže, ale dostanete se i na místa, kam se běžný návštěvník jen těžko podívá.
Náš jachtařský tým se nedávno vrátil ze Seychel. Co jsme zjistili: bezpečno, přívětiví lidé, kokosové palmy, bílé pláže lemované oblými skalisky, až neskutečně nádherné moře. Stabilní teplý vítr bez velkých vln, slušný výběr kotvišť a skvělý servis všude, kam narazíte. To jsou Seychely velmi zevrubně.

Na které ostrovy vyrazit?

Z celkem 115 ostrovů zcela jistě nestačíte navštívit všechny. Seychely se dělí na tzv. „vnitřní ostrovy“, které jsou žulové a představují hlavní cíl většiny jachtařů a „vnější ostrovy“, tvořené většinou korálovými atoly. Na vnější ostrovy se na charterové plachetnici skoro jistě nedostanete (nepůjčí vám loď), ale i samotné vnitřní Seychely jsou dostatečně velkým hřištěm pro plavbu i 3 týdny dlouhou.

Hlavním ostrovem je Mahé, kde leží mezinárodní letiště i hlavní město Victoria. Zde také najdete největší marínu, která se jmenuje Eden – moderní základna pro malé i velké jachty, obchody, restaurace, atd.. Kromě Mahé jsou civilizací dotčeny ještě další dva ostrovy, Praslin a La Digue. Oba jsou od Mahé vzdáleny asi 23 NM. Ostatní ostrovy vnitřních Seychel jsou buďto liduprázdné přírodní rezervace nebo na nich leží jeden hotel.
 

Základní plán jachtařů většinou zahrnuje trojici velkých ostrovů Mahé, Praslin a La Digue a k tomu několik dalších ostrovů v okolí – Curieuse, Cousin, Silhouette, Coco, Ronde, Cerf, aj. Pro pohodovou plavbu lze doporučit alespoň 10 dní, lepší jsou však dva týdny toulání po Indickém oceánu. Možný plán plavby najdete zde.


Podívejme se nyní na jednotlivé ostrovy zblízka, v dnešním článku se zaměříme na tři hlavní ostrovy, příště prozkoumáme ty další.

Mahé – ostrov hor

Největší ostrov se zcela vymyká zbytku Seychel – žije na něm 90% všech obyvatel, převážná většina v okolí hlavního města Victoria. Mahé nabízí nejvíce možností pro průzkum vnitrozemí, pyšní se hornatým národním parkem Morne Seychellois, který pokrývá tropický prales. V parku najdeme několik turistických tras a také v něm leží nejvyšší bod Seychell, stejnojmenná hora vysoká 905 m.

Na západě najdeme velkou a mělkou zátoku Beau Vallon s nejpopulárnější pláží Mahé s mnoha hotely a čilým turistickým ruchem. Tady je ale možné zakotvit jen při jihovýchodním větru. Daleko lépe chráněnou zátoku najdeme v mořské rezervaci Port Launay, nad kterou se zvedají strmé a sytě zelené hory. Z Port Launay můžeme vyrazit na výstup na Morne Blanc a po cestě zpět navštívit botanickou zahradu s masožravými rostlinami a čajovou plantáž s manufakturou.

Jižní pobřeží Mahé disponuje dalšími mnoha zátokami a nádhernými plážemi, počet koupacích zastávek tedy odvisí jen na vašich časových možností.


Praslin, ostrov největších kokosů

Druhý největší ostrov Seychel disponuje malou marínou, která je ukryta v zátoce v zátoce Ste Anne na východě ostrova. Tato marína má takový domácký punc: u plovoucího mola se pohupuje asi desítka lodí a kancelář charterové společnosti sídlí v nedaleké dřevěné boudě. Vedle maríny je malé kotviště dobře chráněné před severozápadním větrem.

Na opačné straně Praslinu leží asi nejhezčí pláž tohoto ostrova, Anse Lazio. Malá komorní zátoka představuje ideál tropického kotviště, je ale otevřená vůči severozápadním větrům. Odtud můžete vyrážet jak na průzkum vnitrozemí, tak i na nedaleké ostrůvky Aride, Curieuse nebo Cousin.

Po Mahé i Praslinu se můžete přesouvat veřejnou dopravou, lístek na bus stojí asi 10 Kč. Cílem většiny návštěvníků je rezervace Vallée de Mai, jedna z památek UNESCO. Roste tady unikátní endemická palma Lodoicea seychelská, jejíž kokosy jsou největší na světě. Poznáte je bezpečně – připomínají ženský klín a v obchodě stojí cca 5.000 rupií, což představuje asi 10 tisíc korun!

La Digue, ostrov nejkrásnějších pláží

Čtvrtý největší ostrov Seychel, La Digue, leží asi hodinu plavby od Praslinu. Pokud se rozhodnete zakotvit v zátoce Anse Cocos na východě ostrova, přivítá vás dokonalá scenérie tyrkysové vody, písečné pláže a typických žulových skal. Pláž je těžko přístupná jinak, než lodí a moc plachetnic tu nebývá, takže tu nádheru budete mít víceméně pro sebe. V těsném sousedství leží další dvě zátoky vhodné ke kotvení, Grand Anse a Petite Anse.

Nejlepší kotviště najdeme v přístavu La Passe, kde vás přivítá zase o něco provinčnější atmosféra než na předešlých ostrovech. Jestliže na Mahé jste aut viděli dost, na Praslinu už jich bylo řádově méně, tady na La Digue převažují bicykly. Jezdí na nich turisté i místní, děti při cestě do školy, trhovci s úrodou v podpaží i mladé slečny s nákupem v košíku.

Časně ráno sedněte na jeden takový skřípající kostitřas a šlapejte k pláži Anse Source D'Argent, která má pověst nejhezčí pláže Seychel. Obrovské žulové balvany lemují pláž a tu a tam jsou jakoby pohozené nějakým obrem v mělké laguně. Je dobré návštěvu načasovat na dobu přílivu, kdy je mělká laguna zalitá vodou.

Příště se vydáme na menší ostrovy – navštívíme například ostrov želv Curieuse, ptačí rezervaci Cousin Island, prozkoumáme džungli na Silhouette nebo zašnorchlujeme na Cocos Island.


Praktické informace

Kdy jet a počasí: celoročně – Seychely leží mimo oblast obvyklého výskytu tropických bouří, když tedy plánujete dovolenou na Seychelách, nemusíte se obávat špatného počasí. Více zapršet může od listopadu do ledna. Teploty vzduchu dosahují celoročně rozpětí cca 26 - 32°C. Teplota vody se pohybuje mezi 28 - 30°C. Od května do září fouká suchý jihovýchodní pasát, od listopadu do března o něco mírnější a vlhčí severozápadní pasát.

Pronájem lodí a náročnost plavby: Největší marína je na ostrově Eden na Mahé, druhou možností pronájmu lodi je ostrov Praslin. Samostatná plavba vyžaduje znalosti korálových a přílivových oblastí. Příliv zde činí max 2 m při springu, oceánské proudy mohou dosáhnout cca 1,5 kn. Plavby s českými kapitány na Seychelech nabízí VIP Sailing.


Doporučená kotviště:

Mahé: Doporučená kotviště při jihovýchodním monzunu jsou zejména Port Launay, celý záliv Beau Vallon (zároveň nejvyhledávanější pláž na Mahé), dále lze bezpečně kotvit v malé zátoce Baie Terrnay, ale je třeba zde počítat s odlivem – zůstaňte na dobré hloubce a v uctivé vzdálenosti od pobřeží.
Též lze využít Eden Marínu, která je velmi dobře krytá ze všech stran. Při severozápadním pasátu je vhodná Anse Royale - útesy lemovaná laguna s písčitou pláží a kokosovými palmami. Z jihozápadní strany se nachází zátoka Baie Lazare (Anse Lazare).

Praslin: na Praslinu je v zátoce Baie Sainte Anne hlavní báze společnosti Dream Yacht Charter. V přístavu je během plavby možné vyměnit ložní prádlo, doplnit zásoby, načerpat vodu nebo si udělat výlet po ostrově. Celé jižní pobřeží je pro jachtaře nehostinné. Nejlepší a zároveň nejkrásnější kotviště při jihovýchodním větru je Anse Lazio na severu Praslinu. Sněhobílá pláž s kokosovými palmami a příjemnou restaurací dává punc exklusivity tohoto ráje

La Digue: na východní straně ostrova jsou 3 překrásné zátoky, neobydlené, romantické. Tato oblast není zmapovaná, není v navigacích. Všechny zátoky situované na jihovýchodě ostrova je možné z moře navštívit pouze v období od listopadu do března. Na západní straně La Digue leží malý přístav La Passe s místem pro cca 6 katamaránů. S vyhozenou kotvou budete vyvázáni zádí ke břehu kolem stromu nebo balvanu.


Letecká doprava: Seychely jsou letecky dobře dostupné, mezinárodní lety přistávají na Mahé, lety z Prahy například s Emirates nebo Etihad, cena letenky podle sezony 14 – 25.000 Kč.

Ceny: Seychely nejsou úplně levnou destinací, nicméně například základní potraviny stojí zhruba jako u nás. Čerstvou rybu na trhu koupíte za 100 - 200 Kč, lístek na bus stojí 10 Kč, porce oběda v takeawy asi 100 Kč. Drahé je ale pivo (asi 50 Kč za 0,25l) i místní vynikající rum Takamaka.

Jan Hocek, VIP Sailing Foto Jan Hocek





 

Na horu