Chcete plout přes Atlantik 3. díl
Daniel Vodička

Chcete plout přes Atlantik 3. díl

Ve třetím dílu našeho seriálu o přípravě na plavbu přes Atlantik se podíváme na zásoby elektrické energie na palubě. Jde o velmi důležitý aspekt dlouhé plavby.

Při běžných plavbách u pobřeží obvykle často startujeme motor, nebo stojíme v přístavech napojeni na elektřinu. Při plavbě přes Atlantik plujeme na plachty a dobíjíme baterie jen v případě nutnosti. Nemáme-li ma palubě nějaký alternativní zdroj energie, snažíme se, aby byl celý systém koncipován tak, abychom dobíjeli jen jednou za den. Častější dobíjení výrazně snižuje pohodu na palubě a ani zásoby paliva pro lodní motor nejsou nekonečné. 

Před plavbou tedy proveďte inventuru své běžné denní spotřeby (světla, navigační přístroje, autopilot, lednice, vysílačka, počítač, radar atd). K výsledku připočítejte třetinu (jistota) a podle toho nadimenzujte akumulátory a dobíjení. Není od věci instalovat na motor silnější alternátor, který zkrátí čas dobíjení. 

Vše o výpočtech energetické náročnosti provozu jachty a o bateriích a dobíjení najdete zde

Uvažujte také o zbytnosti některých přístrojů, které běžně používáte při krátkých plavbách. Jsou sice příjemné, ale jejich energetická noráročnost může z plavby přes Atlantik udělat 20 dnů dlouhý vrčivý výlet traktorem. Je nezbytné používat kávovar, ledovač, klimatizaci, televizi, fén, či myčku na nádobí?

Samozřejmostí je i zvážení instalace alternativních zdrojů energie před plavbou. V ideálním případě v rozumném předstihu, aby bylo možné ověřit spolehlivost nové instalace před vyplutím. 

Na horu