Aby bouře neodnesla genu
Daniel Vodička

Aby bouře neodnesla genu

Máme pro vás jednoduchý fígl, jak zabránit roztrhání geny na cáry. Jistě jste to už viděli. Jachta stojí v maríně a z rolfoku jí vlají cáry plachty připomínající vlajkoviště v tibetském chrámu na černobílé televizi.

Blíží se bouře. Vítr je zatím slabý, ale již se rozcvičuje před velkým finále. Stále je ještě čas, připravit jachtu stojící v přístavu na souboj s živlem. Pamatujte, že větru stačí drobná skulina v zarolované plachtě a už dokáže velké věci.

U standardně zarolované geny je nejvíce náchylný k poškození větrem vršek plachty. Plachta je nahoře vždy jen velmi volně zarolovaná a to je šance, kterou si vítr nenechá ujít. Dokáže ji rozmotat a roztrhat.

Aby k tomu nedošlo, je třeba při rolování plachty napnout otěž a otěžový vozík dotáhnout co nejvíce dopředu. Otěž pak stahuje zadní lem plachty dolů a napíná ho. I v horní části se podaří plachtu lépe dotáhnout a zmenšit šance protivníka.

Dále je třeba zarolovat plachtu tak, abychom na ni narolovali nejméně dvě otočky otěží. Dále plachtu od zadního rohu ještě převážeme dokola kratším provazem (kravatkou).

Poslední je kontrola spouště rolfoku. Je na spoušti zaklapnutý stopper? V případě použití jiných záseků je dokonale zajistíme. Nespoléhejte se jen na záseky, spoušť pro jistotu ještě uvažte.

Co se týče dlouhodobého stání, tak zde je jediné řešení správné. Plachty dolů!

Na horu