Vyhledat

Zloději ukradli z přísně střežené základny naftu za 10 milionů
Jan Koukal

Zloději ukradli z přísně střežené základny naftu za 10 milionů

Britské ministerstvo obrany potvrdilo, že na základně námořnictva jejího veličenstva v Plymouthu byla odcizena nafta za 325 tisíc liber (9,55 milionu korun). Ke krádeži došlo v loňském roce, vláda ji však potvrdila teprve v minulém týdnu. Vzhledem k aktuálnímu konfliktu na Ukrajině případ vzbudil velké pochybnosti o zabezpečení této největší mořské vojenské základny v západní Evropě.

Mořská základna Devonport je jediným zařízením britského námořnictva, kde je možné provádět opravy jaderných zařízení. Od toho se odvíjí také přísný režim a vysoké bezpečnostní standardy. O to větší pozdvižení vzbudil případ ze závěru loňského roku, kdy rutinní kontrola podezřele se chovajícího řidiče cisterny odhalila krádež nafty.

Palivo bylo určeno pro transportní vojenské plavidlo HMS Bulwark, které procházelo údržbou v suchém doku. Následné vyšetřování případu ukázalo, že zloději takto naftu ze základny vyváželi opakovaně, pravděpodobně celé týdny.

Ukradená nafta byla zpracována na kvalitu, která umožňuje její využití i v silniční dopravě a předpokládá se, že byla prodána na černém trhu.

Případ nadzvedl i armádní činitele. "Bulwark je podstatnou součástí britské obrany. Fakt, že se loď může octnout takto nezabezpečená a zranitelná, působí jako parodie," vyjádřil se nejmenovaný zdroj z britského námořnictva pro tamní média. Ministerstvo obrany se omezilo na vyjádření, že bezpečnost země nebyla narušena.

Problémy se zabezpečením klíčových základen nemá jen britské námořnictvo. V loňském roce zloději vykradli loď LE Eithne přímo v sídelní základně irského námořnictva Haulbowline v Corku. Škoda nebyla vysoká, ale reputace námořnictva dostala na frak.

 

 

Na horu