Vyhledat

Rotterdamský přístav zůstane otevřen ruským lodím
Jan Koukal

Rotterdamský přístav zůstane otevřen ruským lodím

Objem přepraveného zboží v největším evropském přístavu v Rotterdamu v prvním čtvrtletí klesl v důsledku protiruských sankcí meziročně o 1,5 procenta. Vedení přístavu očekává, že válečný konflikt na východě Evropy negativně ovlivní i celoroční hospodářské výsledky. Proto se rozhodlo, že přístav neuzavře ruským lodím.

Ruské lodě v loňském roce obstaraly 30 procent veškeré ropy dovezené do nizozemského přístavu. V případě zkapalněného zemního plynu to bylo 25 procent a v případě uhlí 20 procent. Podle provozovatele přístavu, společnosti Port of Rotterdam, je zatím brzy na to určit, jaký podíl na úbytku připadá na ruské lodě, ale dopad sankcí a rozhodnutí firem přerušit obchod s Ruskem "je viditelný ve všech sektorech". Zároveň společnost uvedla, že ve výsledcích za první čtvrtletí se ještě nepromítl covidový lockdown přístavu v Šanghaji.

Ruské ropy, plynu ani uhlí se zatím evropské sankce nedotkly, ale jak připomíná agentura Reuters, některé firmy, jako například Shell, se samy dobrovolně rozhodly zastavit či utlumit spolupráci s ruskými společnostmi.

V Rotterdamu bylo podle vyjádření vedení přístavu v prvním čtvrtletí odbaveno 113,6 milionu tun zboží, zatímco ve stejném období o rok dříve to bylo 115,2 milionu tun. "Očekáváme, že zhoršení vztahů mezi Ruskem a řadou zemí ovlivní celkový objem přepravy po zbytek roku," uvedl výkonný šéf Port of Rotterdam Allard Castelein. Zároveň ale dodal, že výpadek obchodu s Ruskem byl částečně nahrazen jinde. Celkový objem dovezené ropy zůstal prakticky na stejné úrovni jako loni - 25,5 milionu tun. Hysterie kolem plynu se projevila v mimořádném nárůstu importovaného objemu zkapalněného zemního plynu o 78 procent na 2,7 milionu tun. Naopak dovoz železné rudy klesl o 20 procent kvůli vysokým cenám, které postihly výrobu oceli v Německu.

Na horu