Vyhledat

Proč si připlatit za záchranné vesty
Daniel Vodička

Proč si připlatit za záchranné vesty

Posádka navlečená do oranžových polystyrenových vest vyrovnaná v kokpitu působí nepřiměřeně. Asi jako rodinka z amerického středozápadu na dovolené na jachtě. Možná je to bezpečné, ale v Tribunji před kavárnou bych nechtěl s touto nádherou na krku vylézat z lodi. To je nevýhoda levných záchraných vest. Jsou sice levné, ale nikdo je nepoužívá.

Přitom si už roky říkáme, že vesta by měla být na moři pravidlem. Že vesta v podpalubí je stejně užitečná, jako zdravý rozum v souboji s úřady.

Ještě jednou si zopakujeme, proč je třeba za plavby nosit vestu. Spadnete-li přes palubu ve studené vodě, již 15°C je málo, vesta vám může zvýšit naději na záchranu hned několikanásobně. Proto bývá na severu vesta na palubě poviností. V teplé vodě sice nehrozí nebezpečí podchlazení, ale v případě úderu do hlavy a bezvědomí je vesta ještě důležitější.

Máte-li na palubě ony oranžové neforemné vesty, jejichž výhodou je nízká cena, nejspíše se vám nebude chtít nutit posádku, aby si je navlékla. Vypadal byste trochu jako pedant a podruhé by s vámi asi nikdo nechtěl jet.

Proto je třeba mít na majitelských lodích samonafukovací vesty. U nich není problém si je hodit okolo krku a chodit v nich po palubě. Jsou sice dražší, vyžadují trochu údržby, ale posádka nemá problém je nosit. A navíc jsou skladné, na rozdíl od polystyrenu… A vy jste za posádku zodpovědný.

Dnes je možné zakoupit vestu téměř všude. Jednou z možností je jachtařská firma fas yachting. Slyšel jsem ale, že je mají i v Decathlonu.

Na horu