Vyhledat

Proč je za odlivu slabší vítr?
Daniel Vodička

Proč je za odlivu slabší vítr?

Víte, že za odlivu méně fouká? Nebo se to alespoň říká. Proč by měl mít příliv a odliv vliv na vítr? Nebo snad měsíční fáze? Jak to je?

Výše zmíněné je stará pravda. Potvrdí vám to námořníci v přístavech, potvrdí to rybáři. 

Proč by ale měl měsíc vliv na vítr? 

Možná má úplněk vliv na psy. Při plné luně tesklivě vyjí. 

Zdá se také, že má vliv na chladné noci. To už ale není pravda. Měsíc neovlivní, jestli bude v noci zima. Je ale pravdou, že když v noci měsíc vidíme, je noc chladná. Chladná proto, že je jasno a zemský povrch vychladne. K tomu nedojde, pokud je zataženo. Měsíc tedy neovlivní noční chlad, ale pokud je v noci obloha jasná, je pravděpodobné, že noc bude chladná. A můžeme vidět úplněk měsíce, stejně jako srpek. Zatímco úplněk je nápadný, srpku si nemusíme všimnout. Takto se pletou dojmy s pojmy. 

Podobně je to s vlivem přílivu a odlivu na sílu větru. Příliv a odliv nemá na moři na vítr vliv. U pobřeží a v přístavech je to však jiné. Na rychlost větru má vliv tření. Nepřímá úměra. Čím je větší tření, tím je slabší vítr. 

Za odlivu je větší tření o zemský povrch, protože z moře se vynoří více překážek. Více útesů, více ostrůvků, více pevniny. Větší tření zpomaluje vítr. A připlujete-li do přístavu, platí to dvojnásob. Za odlivu jste v přístavu před větrem více krytí. 

Proto se zdá, že je za odlivu vítr slabší.

 

Na horu