Vyhledat

Proč je směr větru na stěžni jiný?
Daniel Vodička

Proč je směr větru na stěžni jiný?

Při plavbě za slabšího větru je třeba plachtu na vrcholu stěžně více otevřít proti tomu, jak ji máme nastavenou dole. Směr větru nahoře je jiný než u hladiny? Čím je to dané?

Je to jednoduché. Rozdíl není ani tak ve směru skutečného větru, ale v jeho rychlosti. Podívejme se na obrázek, na kterém máme naznačený vítr skutečný (který skutečně fouká), pohyb lodě a vítr zdánlivý, tedy vítr, který cítíme na pohybující se lodi. To vše ve dvou výškových profilech, tedy na palubě a na stěžni. Směr skutečného větru je pro jednoduchost 45°, rychlost lodě 5 uzlů (červená šipka).

A nyní jsme u rychlosti větru. Za slabého větru bývá velký rozdíl v rychlosti větru na hladině a na vrcholu stěžně. Je to způsobeno třením, které vítr u hladiny zpomaluje. Proto jsme pro jednoduchost zvolili rychlost větru 5 uzlů u hladiny (modrá šipka) a 10 uzlů na vrcholu stěžně (zelená šipka).

Na obrázku nám zbývá popsat fialovou a řekněme oranžovou šipku. V obou případech jde o zdánlivý vítr. Fialová šipka je vítr u hladiny, oranžová u vrcholu stěžně.

Obě šipky jsme schválně vytáhli ještě jednou na levou stranu obrázku. Zde je vidět, že vítr u hladiny je ostřejší (fialová), přichází více od přídě, než je tomu u větru na vrcholu stěžně (oranžová). Proto je třeba mít ve slabém větru na plachtě větší twist.

Jinak se to dá celé také spočítat. To ale není můj případ. Paní profesorku na matematiku jsem na střední škole neměl rád. Nemyslel jsem si o ní nic hezkého. Ona o mně ale také ne. Náš vztah byl opětovaný.

Na horu