Vyhledat

Ochrana plachet před opotřebením
Daniel Vodička

Ochrana plachet před opotřebením

Plachty jsou drahé a nejvíce ze všeho na palubě podléhají opotřebení. Mohou vydržet 5 let či 10 let. K tomu je však nutné, se o ně náležitě postarat.

Často můžeme vidět jachty, na jejichž stěžních jsou plachty vytažené celý rok. To není případ majitelů, kteří si přejí, aby plachty vydržely co nejdéle. Zacházíme-li s plachtami takto, musíme počítat s tím, že příliš dlouho nevydrží. Při zimních bouřích dokonce nemusí vydržet ani dvě sezóny. Stačí, když se větru podaří zarolovanou plachtu rozmotat. A to není nijak řídký jev. Navíc je v tu chvíli ohrožena nejen plachta, ale i celá jachta, se kterou pak vítr nemilosrdně smýká. Plachty na zimu vždy ze stěžně sundáme a to i případě, že jde o plachty rolovací.

To jsou však extrémní případy zanedbané péče o plachty. Každý majitel jachty ví, že na zimu je nutné plachty stáhnout a uložit. Jsou však i mnohé jiné zásady, které je dobré dodržovat a nejsou tak známé.

Ochrana geny před UV zářením

 

 

Největším nepřítelem plachet je UV záření. Některé materiály ho snášejí lépe, jiné hůře. Pro všechny však představuje hlavní nebezpečí. Pokud plujeme na plachty, těžko bychom je před UV zářením chránili. Když je nepoužíváme, je třeba bránit UV záření co nejvíce v osvitu plachet. Dnes se nejčastěji používají rolovací geny. Ty by měly být na spodním a zadním lýku plachty vybaveny pásem, který je chrání před UV zářením. Barva tohoto pásuje libovolná. Je však lepší zvolit jinou barvu než bílou. Bílý pruh je na bílé plachtě špatně vidět a může se snadněji stát, že plachtu vytáhneme opačně. Po zarolování je tím pádem ochranný pruh uvnitř a plachtu nechrání. Je jasné, že by k této chybě dojít nemělo. Ale přeci jen stát se může leccos. Zvláště nejsme-li zrovna ve formě.

Ačkoli ochranný pruh není částí plachty, která by měla na její bezprostřední pevnost přímý vliv, přesto je třeba, věnovat jejímu stavu maximální pozornost. Každá trhlina v ochranném pruhu odhalí část plachty, která je na UV záření náchylná. Je pak již jen otázkou času, kdy bude plachta vážněji poškozena. Pokud ochranný pás nevydrží namáhání, plachtu už dále nechrání a je třeba ho vyměnit. Obyčejně nevydrží na plachtě déle než 3-5 let. 

Ochrana hlavní plachty před UV zářením

Rolovací hlavní plachta je před UV zářením ukryta ve stěžni, proto se jí zde nebudeme zabývat. Klasická hlavní plachta však ochranu vyžaduje. Zde je ideálním řešením tzv. lazy bag. Je instalován napevno na ráhno a na lazy jacky. Pokud plachtu stahujeme, automaticky je hned uschována v této ochraně. Lazy bag pomůže nejen se skládáním plachty, ale navíc ochrání před již zmíněným UV zářením. Nesmíme však zapomínat zapnout zip na lazy bagu. Plachta má být v lazy bagu uschována celá, tedy včetně hlavy plachty, kterou můžeme často vidět vně. Lazy bag by měl být navíc ve své spodní části vybaven odtoky vody. V opačném případě nám po dešti uvnitř zůstane voda a plachta bude hnít.

Ochrana plachty před prodřením

 

 

 

 

Dalším nepřítelem plachty je její prodření. Je několik míst, kde k tomuto může dojít. Prvním je okolí sálingů. Prodřít zde můžeme jak genu, tak i hlavní plachtu. Gena se o sáling může opřít při plavbě proti větru, hlavní plachta se opírá při plavbě po větru. Gena může navíc být poškozena i kontakty s relingovými sloupky. Je dobré si místa kontaktů označit a přelepit slabým dakronem, který plachtu ochrání. Také sálingy můžeme pro ochranu plachty přelepit stříbrnou lepicí páskou.


Přetažení výtahu plachty

 

 

 

 

Není vhodné přepínat výtah plachty. Genu vytáhneme na rolfok a napneme tak, aby zmizely příčné varhánky. Více není dobré výtah dotahovat. Pokud vítr zesílí, můžeme výtah kdykoli dopnout. Když jachtu opouštíme na delší dobu, je vhodné výtah mírně povolit.

 

 

 

Pokud máme výtah plachty příliš napnutý, natahuje se nám přední a zadní lem. Abychom zabránili flatrování na zadním lemu, dotahujeme více otěž, tím však vytáhneme i spodní lem. Aby pak plachta mohla opět správně pracovat, bylo by nutné ji přešít.

Ochrana plachet uložených v podpalubí

 

 

 

Pokud je naše jachta vybavena celou sadou plachet, je nutné řešit jejich uložení. Jsou-li uloženy ve vlhku, nedělá jim to dobře. Na palubě však není příliš míst, kde bychom mohli zaručit ideální podmínky. Proto občas nezbude nic jiného, než plachty vytáhnout na světlo, umýt, vysušit a zkontrolovat. Svou negativní roli zde hrají jak skvrny od rzi, tak i případné plísně. Ve vlhkém prostředí také budou trpět karabiny, kterými se plachty upevňují na stěh. Zde bude docházet ke korozi. Plachty tedy vytáhneme z podpalubí, umyjeme sladkou vodou a vysušíme. Dobře jim udělá, pokud se s nimi projedeme. Potom je odsolené a usušené můžeme opět uložit. Z karabin odstraníme stopy koroze a promažeme je. Snažíme se při té příležitosti nezamastit celou plachtu.

 

 

Najít místo na uložení plachet v podpalubí není nic snadného. Plachty zaberou mnoho místa a jen obtížně se hledá místo, které je ideální. Plachty jsou těžké, měly by být umístěny co nejníže, ne však v místech, kde k nim může voda. Často najdou bouřkové plachty a spinakery své místo v hlubokém úložném prostoru na přídi. Nepřekáží, ale je zde i jedna veliká nevýhoda. Tou je všudypřítomná vlhkost, která může plachty zcela zničit. Nejlepší místo se tedy najde uvnitř lodi pod některým z velkých lůžek, podložené tak, aby neležely na dně trupu.

Uskladnění plachet přes zimu

 

 

Před zimou je nutné plachty omýt sladkou vodou, důkladně usušit a uložit na suchém a chladném místě. Měly by být dobře chráněny i před nepřáteli z řad živočišné říše. Myši dokážou odvést kus nechtěné práce.

 

 

Nejlepším řešením je důkladná prohlídka plachty před jejím složením a následné odeslání k sailmakerovi, který bude mít na podzim dostatek času na opravu plachty. Můžeme je pak u sailmakera nechat uskladněné celou zimu. Sailmaker také může zařídit případné vyčištění plachty. Určitě se to vyplatí, čistá plachta dodá naší lodi mnoho kladných bodů v celkovém vzhledu.

Co bychom měli mít na palubě k dispozici k opravě plachet

Ochrana dlaně

Sada jehel – čím menší jehly použijeme, tím méně škodíme materiálu, ze kterého je plachta ušita.

Nit na šití plachet

Samolepící dakron

Dakron

Spinakerová páska

Náhradní spíry

Plastové jezdce na plachtu

Na horu