Vyhledat

Nejrychlejší plavba kolem světa, kde je hranice?
Daniel Vodička

Nejrychlejší plavba kolem světa, kde je hranice?

Kolik času byste potřebovali k tomu, abyste nejrychleji obepluli svět? Na plachetnici! Letos na podzim to bude aktuální otázka. Na cestu za největším z rekordů se vydají na podzim hned dva týmy. Kde jsou lidské hranice na této trati?

Kdo nejrychleji obepluje svět, získá trofej Julese Verna. Pravidla pro tento rekord byla ustavena v roce 1990. Trofej měla patřit tomu, kdo obepluje svět nejrychleji a za méně než 80 dnů. Na první pokus bylo třeba počkat ještě 3 roky.

1993

V roce 1993 odstartovaly za rekordem tři lodě. Trimaran Charal Oliviera de Kersauson a katamarany Enza New Zealand vedená duem Peter Blake a Robin Knox-Johnston a Commodore Explorer staršího z bratrů Peyronů Bruna.

Jižně od Kapského Města se Charal srazil s ledovcem a musel vzdát. Technické potíže měl v Indickém oceánu také Enza New Zealand, který také skončil předčasně.

20. dubna protnul cílovou čáru u ostrova Ouessant na západě Bretaně Commodore Explorer. Prvním držitelem Jules Verne Trophy se stal tým vedený Brunem Peyronem, který potřeboval k obeplutí světa 79 dnů, 6 hodin a 15 minut.

1994

O rok později se na start postavily dva neúspěšné týmy z předešlého roku. Oba protnuly cílovou čáru. Tým vedený Olivierem de Kersauson doplul příliš pozdě. Rekord získal katamaran Enza New Zealand časem 74 dnů, 22 hodin a 17 minut. Bylo to poprvé a zatím naposled, kdy se stal držitelem trofeje někdo jiný než Francouz.

1995 - 1997

Olivier de Kersauson byl rozhodnut rekord překonat. Vyplul i v letech 1995 a 1996. Úspěšný však byl až v roce 1997. Na trimaranu Sport Elec obeplul svět za 71 den 14 hodin a 22 minut. Tento rekord vydržel dalších 5 let.

1998

O překonání rekordu se poprvé pokusila posádka vedená ženou. Tým zkušené Tracy Edwards zlomil v Jižním oceánu stěžeň a skončil.

2002

V roce 2002 se pokusil vlastní výkon vylepšit znovu de Kersauson, tentokrát na novém trimaranu Geronimo. Zastavilo ho zlomené kormidlo u Brazílie.

Bruno Peyron vyplul na katamaranu Orange dvakrát. Poprvé se musel vrátit s poškozeným stěžněm. Během zimy ale stihl vyplout ještě jednou a výsledkem byl na první pohled nepřekonatelný rekord 64 dny, 8 hodin a 37 minut. Na první pohled nepřekonatelný...

2003

Za rekordem se vydává na katamaranu Kingfisher 2 (původně Orange) mladá Ellen MacArthur. Láme stěžeň jihovýchodně od Kerguelenových ostrovů. Znovu to zkouší de Kersauson. Plavbu dokončí, ale bez rekordu.

2004

V roce 2004 vyplouvá dvakrát Bruno Peyron. Jednou se vrací po kolizi s neidentifikovaným předmětem od Španělska a podruhé s poškozeným trupem od Kapverd.

Také neúnavný de Kersauson vyplouvá dvakrát. Nejprve ho zastavuje poškozený genaker. Druhý pokus už je úspěšný. Trimaran Geronimo posouvá hranici rekordu na 63 dny, 13 hodin a 59 minut. Tento rekord ale vydrží jen rok…

2005

Na plavbu za rekordem se naposled vydává starší z bratrů Peyronů Bruno. Má již vyzkoušený a vyladěný katamaran Orange II. Jede neuvěřitelný závod a do cíle připlouvá již za 50 dnů, 16 hodin a 20 minut. Rekord se podařilo vylepšit téměř o dva týdny. Znovu je tu rekord, o kterém se mluví jako o nepřekonatelném…

2008 – 2009

Ve dvou letech po sobě se na plavbu kolem světa vydává tým Groupama vedený Franckem Cammasem. Při prvním pokusu má tým štěstí v neštěstí. Rozmary počasí ho donutí plout až těsně k novozélandskému pobřeží. Tam se ulomí na trimaranu Groupama 3 plovák a trimaran se překlkopí. Naštěstí kousek od břehu. Podaří se zachránit celou posádku i loď.

Následující rok tým odstupuje v jižním Atlantiku, narušena je přepážka pod zadním příčníkem.

2010

Rok 2010 je konečně pro Francka Cammase a jeho muže úspěšný. Nový rekordní čas má hodnotu 48 dnů, 7 hodin a 44 minut.Cammas je prvním, kde se dostává pod 50 dnů.

2011

V roce 2011 vyplouvá největší závodní trimaran na světě Banque Populaire V. Pascal Bidégorry ale nemá štěstí a se zlomeným centerboardem (ploutev na středním trupu) musí vzdát.

2012

Image
V následujícím roce to zkouší Loick Peyron. Pascal Bidégorry byl týmem Banque Populaire vyhozen a na můstek se staví náhradník Loick Peyron, mladší z bratrů Peyronů. Výsledkem je rekordní čas 45 dnů, 13 minut a 42 sekund. Stačil mu jediný pokus!

2015

Image
Rok 2015 znamenal v Jules Verne Trophy závod Davida s Goliášem. Trimaran Banque Populaire V kupuje švýcarská miliardářka Dona Bertarelli a vzniká tým Spindrift. Velmi bohatý tým, který nešetří finančními prostředky. Má největší loď, nejlepší zázemí. Má vše, co si může k úspěchu přát. Proti němu stojí tým IDEC 3 vedený skromným Francisem Joyonem. Miniaturní tým, který údržbu a přípravu závodní lodě řeší vlastními silami. Trimaran IDEC 3 je původně trimaranem Groupama 3 Francka Cammase.

Oba týmy vyplouvjí jen několik hodin po sobě. V přímém srovnání je Spindrift rychlejší. Týmu ale chybí srdce, které do toho dávají lidé z IDEC Sport. Ani jeden z nich rekord nezíská. IDEC Sport dopluje jen 4 hodiny za Spindriftem. Čekal se mnohem větší rozdíl...

2016

V roce 2016 se pokouší Joyon znovu. Po dvou týdnech na trati se musí vrátit. Počasí nevycházelo podle plánu a další plavba by byla zbytečná.

2017

Image
Francis Joyon ukazuje svůj neuvěřitelný talent, vytrvalost, absenci pudu sebezáchovy. U Kapského Města zaostává. Pouští se ale daleko na jih, jen kousek od jižního ledového příkrovu a v jediné tlakové níži doplouvá rekordní rychlostí až k Novému Zélandu. Podfinancovaný tým si vede fantasticky i nadále a nakonec získává trofej časem 40 dnů, 23 hodiny a 30 minut. Taková je hodnota rekordu do dnešních dnů.

2018 - 2019

Předloni vyplul na start opět trimaran Spindrift. Vedl si velmi dobře, ale u Austrálie zlomil kormidlo. Loni musel kvůli problémům s kormidlem vzdát už u Portugalska.

2020

Letos jsou na startu připraveny dva týmy. Oba mají trimarany nové generace na foilech, které je zvedají nad hladinu a pomáhají zvyšovat rychlost až nad hranici 40 uzlů.

Image
Více šancí by měl mít tým Gitana vedený duem Franck Cammas a Charles Caudrelier. Tým financovaný rodinou Rothschildů má osvědčený trimaran, který je již několik let testován a vylaďován.

Image
Druhým na startu bude tým Sodebo. Jeho hlavou je Thomas Coville. Mimořádně zkušený jachtař má na svém kontě i sólový rekord kolem světa. Revoluční trimaran týmu Sodebo Ultim však zatím trpí dětskými neduhy. Je otázkou, jak si poradí s nejdelší možnou tratí.

Vydrží Joyonův rekord, nebo vznikne nový referenční čas? Pokud ano, dostane se pod 40 dnů? Jak rychlá může být nejrychlejší plavba na plachetnici kolem světa? To vše jsou otázky, na které můžeme již v lednu znát odpovědi. Můžeme, ale také nemusíme. Rekordní plavba kolem světa není jen o nejlepší technice, ale také o štěstí. Přeje připraveným. Ale také nemusí přát nikomu...

Na horu