Vyhledat

Nejistá cesta za bohatstvím
Daniel Vodička

Nejistá cesta za bohatstvím

14 000 mil dlouhá plavba kolem mysu Horn. Mnozí ji nepřežili. Ještě v 19. a na začátku 20. století tudy vedla cesta za domnělým bohatstvím, cesta za výhrou v loterii.

V roce 1848 vypukla v Kalifornii zlatá horečka. San Francisco, které bylo na začátku osadou s 200 obyvateli, se proměnilo na město s 36 000 obyvateli. Do Kalifornie přišlo na 300 000 hledačů bohatství. Nejméně polovina připlula po moři.

Cesta z východního pobřeží Spojených států tenkrát vedla kolem mysu Horn a trvala až 5 měsíců. Byla dlouhá 14000 mil vzdušnou čarou. Lodě však upluly i o polovinu více. A v cestě stál obávaný mys Horn.

Existovala i cca 4000 km dlouhá cesta po souši. Ale pravděpodobnost dosažení cíle zřejmě byla nižší, když tolik hledačů zlata upřednostňovalo plavbu kolem mysu Horn.

Tato neuvěřitelně dlouhá cesta nám dodnes ukazuje, jak byl svět veliký jen o něco málo více než o 100 let zpět. Jak nedosažitelná byla místa, která jsou dnes na dosah ruky. Dnes stačí otevřít některou z aplikací vyhledávající letenky a za zlomek měsíčního platu jste z Prahy v San Francisku. Za pár hodin. Tenkrát znamenala cesta změnu celého dalšího života, půl roku dlouhé putování a navíc s nejistým výsledkem.

Ale proč to všechno píšeme? Podívejte se na přiložené video. Kdo dokáže v šumu dávných filmů rozklíčovat děj, uvidí stavbu starých plachetnic i práci na palubě, plavby v bouři, i vraky v okolí Hornu.

Video je šeredně nekvalitní, ale i tak stojí za shlédnutí.

Na horu