Vyhledat

Mohou vám v Chorvatsku zakázat koupání na pláži?
Daniel Vodička

Mohou vám v Chorvatsku zakázat koupání na pláži?

Nedávno proběhla i českými médii zpráva o konfliktu mezi českými turistkami na ostrově Veli Drvenik a dvojicí chorvatských koupajících se žen. České plavkyně se dožadovaly vyklizení plážičky, kterou měly dle svých slov pronajatou spolu s domem, ve kterém bydlely. Neměly pravdu. Je zde něco, čemu se chorvatsky říká pomorsko dobro.

Plážička na Drveniku opravdu navozuje zdání soukromého koupaliště. Navíc majitel domu, který měly naše plavkyně pronajatý, jim sliboval privátní pláž…

Není tomu tak. Břeh do 6 metrů od hranice mořské hladiny je tzv. pomorsko dobro. Patří k moři a je volně přístupný na koupání, na rybolov, na slunění. To je důležitá informace pro všechny, kdo Chorvatsko navštíví. Pláže mohou jako soukromé vypadat, ale soukromé nejsou. Až vás bude někdo vyhánět, vzpomeňte si na to a na heslo POMORSKO DOBRO. To by mělo těm, kteří si přivlastňují mořské pobřeží, stačit.

Může dojít k tomu, že je na využití pomorskog dobra vydána státem koncese. Platí to například u marín, přístavů, bójových polí, rybářských sádek. Za poplatek stát pronajme koncesi na pomorsko dobro na X let k hospodářským účelům. To se ale obvykle netýká pláží, kousků mořského pobřeží, které jsou určeny ke koupání. 

Vrátíme se na začátek, tedy k pláži na Drveniku. Ačkoli působí soukromým dojmem, soukromá není. Mohou být soukromé přístupy k ní, ze strany pobřeží, ale nikoli samotná pláž. Ženy z České republiky lačné koupání v tomto neměly pravdu. Pláž nebyla určena jen pro ně.

Foto Daniel Vodička

Na horu