Vyhledat

Mění se hloubka moře?
Daniel Vodička

Mění se hloubka moře?

Může být dnes hloubka moře v maríně 2,50 m a za týden jen 2,30 m? Může se stát, že dnes podjedete most a zítra pod ním zlomíte stěžeň?

Výška mořské hladiny se mění s přílivem a odlivem. To všichni vědí. Je tu však ještě další faktor, který má na její výšku vliv. Je jím tlak vzduchu.

Inspirací pro tento článek byl kvíz Jana Onheisera ve facebookové skupině Sailing Club. Tímto mu za námět děkujeme.

Výška mořské hladiny je dána pro průměrný tlak přepočtený na hladinu moře, který činí cca 1013 hPa.  Se změnou tlaku se změní i výška mořské hladiny. Přibližně můžeme mluvit o změně výšky hladiny o 1 cm v případě, že se tlak změní o 1 hPa.

Když stoupá atmosférický tlak, klesá mořská hladina a naopak s poklesem tlaku mořská hladina stoupá.

Za běžných podmínek se tlak vzduchu na mořské hladině pohybuje cca od 950 do 1050 hPa. To by znamenalo, že hladina vlivem tlaku vzduchu může až o 63 cm stoupnout, nebo o 37 cm klesnout. Šlo by o jednoduchý výpočet, ale faktorů je více. Již jsme zmínili příliv a odliv. Dalším faktorem je vítr. Silný vítr vanoucí dlouho jedním směrem někde vodu ubere a jinde ji přidá.

Také vzájemné vztahy mezi sousedícími tlakovými útvary se na výšce hladiny projevují. Pokud přechází nad Botnickým zálivem (sever Baltu) hluboká tlaková níže a nad jihem stejného moře dominuje tlaková výše, může dojít ke změně hladiny až o 2 metry.

Na severozápadě Evropy bývá na podzim a v zimě hladina spíše vyšší (západní vítr, tlakové níže), zatímco na jaře a v létě je hladina nižší (tlakové výše).

Na horu