Vyhledat

Když selže motor…
Daniel Vodička

Když selže motor…

Stalo se vám někdy, že vám za plavby selhal motor? Motory jsou spolehlivé, ale přesto k tomu může dojít. Co když se to stane v místě, kde je třeba rychle reagovat? Jak budete takovou situaci řešit?

Připlouvali jsme do Zadaru, foukalo málo, pluli jsme na motor. Od zádě se ozval divný zvuk, tupá rána, celá loď se rozvibrovala a rychlost spadla na nulu. Stáli jsme před vjezdem do přístavu v Zadaru. V místě, kde jsme velmi překáželi. Z přístavu vyplouval trajekt a vypadalo to, že budeme důvodem ke zhroucení časového harmonogramu trajektové dopravy na Jadranu. Nervózní situace, křik, vzduchem létají nadávky, na které je chorvatský jazyk bohatý.

Co jsme dělali v takové situaci? Protože jsme byli na plachetnici, bylo to jednoduché. Rozrolovali jsme genu, nabrali rychlost, udělali obrat, vyostřili, vytáhli jsme hlavní plachtu a zmizeli z hlavní dopravní tepny.

Pak už jsme jen počkli, až zmizí nedočkavý trajekt a vpluli na plachty do přístavu v Zadaru. Před marínou už na nás čekal RIB charterové společnosti, který nás dotáhl na místo. Ukázalo se, že na vině byl masivní kus černého igelitu, do kterého jsme najeli. Namotal se na lodní šroub a byl konec.

Tedy, co dělat, když selže motor? Ano, je to snadné, je třeba být vždy připraven vytáhnout plachty a z krizové situace, ve které jsme se ocitli, udělat nekrizovou. U rolovacích plachet je to jednodušší, ty jsou připraveny k vytažení v podstatě vždy. U klasické hlavní plachty je dobré ji mít kdykoli připravenu k použití. Znamená to rozepnutý lazy bag a upevněný výtah. Stáhl-li jsem hlavní plachtu na moři před marínou, nechám ji shozenou v lazy bagu a připravenou. Definitivně ji uklidím, sbalím a zapnu do lazy bagu až v přístavu.

Prostě, stále je třeba se řídit heslem: „Buď připraven!“ A také nezmatkovat…

Na horu