Vyhledat

Kde se bere Golfský proud
Daniel Vodička

Kde se bere Golfský proud

Golfský proud je topením, které ohřívá celou Evropu. Je 10 000 km dlouhý a patří k největším a nejrychlejším mořským proudům na planetě. Za jedinou vteřinu přepraví směrem k Evropě 100 000 000 m3 teplé vody.

Na vznik mořských proudů má vliv vítr, rotace Země, rozdíly v teplotě vody, v salinitě, a tedy i v její hustotě. Právě rozdíly v hustotě vody jsou pro Golfský proud zásadní. Na severu Atlantiku se mořská voda ochlazuje od ledového příkrovu a padá ke dnu. Vzniká největší vodopád na naší planetě. Chladná voda padá až do hloubky 4000 metrů. Do hlubin padá 17 000 000 m3 za vteřinu, tedy cca 15x více než je vody ve všech řekách na planetě. To je důvod, který táhne Golfský proud na sever.

Při své cestě k Evropě přináší proud také teplý vzduch s energií 300 000 000 kW/s . K produkci tohoto množství tepla bychom potřebovali přibližně 1 milión atomových elektráren. Bez Golfského proudu by byly průměrné teploty v Evropě nižší o 5 – 10°C.

To je také důvod, proč bychom se měli mít na pozoru při vědeckých zprávách o tom, že Golfský proud zpomaluje. Pokud by došlo k jeho zastavení, bylo by to dobré tak leda pro rozvoj běžeckého lyžování a biatlonu (i na jihu Evropy). V zimě bychom si u nás užívali sněhu a teplot jako na Sibiři.

 

Na horu