Vyhledat

Jak má být upevněn peň na motýla?
Jan Koukal

Jak má být upevněn peň na motýla?

Při plavbě na motýla je ideální použít ke stabilizaci geny spinakerový peň. Jak však má být peň v ideálním případě upevněn?
Pokud chceme, aby vše fungovalo bez problémů a při náhlém zesílení větru bylo možné plachtu bez potíží zmenšit, je třeba peň stabilizovat tak, aby jeho pozice nebyla ovlivněna otěží geny.
K tomu budeme potřebovat výtah pně, kiking pně z přední paluby a pomocné lano, které bude peň stahovat dozadu. Obvykle se tato konfigurace používá při delších plavbách.
Na stěžni vytáhneme vnitřní konec pně do patřičné výšky. Měl by být mírně výše, než konec vnější. Na vnější konec upevníme výtah pně, kiking pně a pomocné lano. Do kování na vnějším konci instalujeme otěž geny. Nyní pomocí výtahu zvedneme vnější konec pně do patřičné výšky. V požadované poloze ho stabilizujeme dotažením kikingu pně a pomocného lana, které vede přes kladku na zádi na vinšnu.
Nyní máme peň upevněný, povolíme rolfok o rozbalíme genu. Polohu pně vyladíme výškově a v předozadním směru. Zadní lem plachty by měl být napnutý, aby se vítr z plachty nevyléval.
Pokud by vítr zesílil natolik, že by bylo třeba plachtu sbalit, můžeme povolit otěž a rolovat. Peň zůstane na svém místě a pracovat s ním můžeme až na závěr.

Na horu