Bouře zničila dánské maríny. Některé nejspíš navždy
Ve druhé polovině října se k severozápadním břehům Evropy přihnala bouře Babet, jejíž sílu jsme mohli pocítit i v Česku. Kromě německého pobřeží se vyřádila také v Dánsku, kde zpustošila desítky marín. Kvůli zvláštní praxi tamního pojišťovnictví se některé z nich pravděpodobně již neotevřou.
Škody způsobené řáděním živlu nahlásilo zhruba šest desítek dánských marín, přičemž celková škoda dosahuje 90 milionů dánských korun (asi 300 milionů těch českých). Podle údajů Federace jachetních přístavů v Dánsku (FLID) připadá více než polovina celkového účtu jen na čtyři nejvíce zpustošené maríny, u každé z nich částka přesahuje 10 milionů DKK.
Patří mezi ně například přístav Hesnæs na Falsteru, kde byla naměřena hladina o 2,16 m výše, než odpovídá dlouhodobému průměru. Není proto divu, že přístavní mola se zakotvenými loděmi byla v podstatě rozmetána po blízkém okolí a marína bude uzavřena po celý rok 2024. Ve hvězdách je i její budoucnost po tomto datu, protože financování rekonstrukce je nejasné, podobně jako v dalších nejvíce postižených marínách. Náklady na rekonstrukci mnohonásobně převyšují výši ročního obratu těchto zařízení.
Jak píše web německého magazínu Boote, existence těchto marín je ohrožena kvůli specifickému fungování pojištění v Dánsku. Jelikož se oficiálně jednalo o „storm surge“, vztahuje se pojištění pouze na škody na budovách, nikoli na provozním zařízení či přístavní infrastruktuře, a to ani v případě, že by byly pojištěny.
FLID proto iniciovala setkání s ministrem hospodářství Mortenem Bødskovem, aby jej seznámila s rozsahem zkázy. Bødskov však v listopadu odmítl poskytnout provozovatelům podporu s tím, že sanace bude na nich. Postižení nyní doufají, že ministr ustoupí a vláda uvolní prostředky na rekonstrukci. V opačném případě budou některé přístavy pravděpodobně navždy minulostí.