Když zlobí rychloměr
Daniel Vodička

Když zlobí rychloměr

Rychloměr na palubě jachty často zlobí. Pokud bychom dělali statistiku, častěji možná nejde, než funguje správně. Ukazuje nulu, nebo nějaká hausnumera. Co s tím?

Na vině je obvykle zanesené kolečko s lopatkami, kterým voda točí a počet otáček za určitý čas je zdrojem pro výpočet rychlosti. Kolečko zanáší řasy, zarůstá vápenatými nárusty. Někdo v ten okamžik údaje rychloměru neřeší a spoléhá se na GPS.

Je zde však rozdíl. GPS ukazuje rychlost proti dnu, rychloměr rychlost proti vodě. V často navštěvovaném Chorvatsku to obvykle není problém, proudy zde jsou slabé, nebo žádné. Ale v přílivových vodách může být mýlka značná. Může to mít také vliv na funkci autopilota, který primárně řeší rychlost proti vodě.

O běžném čištění vrtulky rychloměru jsme již psali. Stačí ji vyndat, očistit a dát zpět. Zachycené řasy sundáme rukou. S vápenatými nárůsty je to horší. Na ty ale nejlépe zafunguje ocet. Vložíme spodní část čidla rychloměru do nádoby s octem a počkáme, než nárusty rozpustí. Pak čidlo omyjeme, usušíme a pohyblivé části namažeme nějakou řidší vazelínou.

Po namontování čidla zpět bude nejspíše nutné hodnoty na rychloměru znovu zkalibrovat, protože vrtulka se bude točit jinak, než tomu bylo před vyčištěním.

 

Na horu