Výjimečný ročník Raiffeisen Trophy 2022
Pavel Winkler

Raiffeisen Trophy je největší business regata pro účastníky z Česka a Slovenska. Ve firemních posádkách se pravidelně objevují naši nejlepší jachtaři. V chorvatské Kaštele se letos sešlo 206 osob, které vytvořily flotilu 26 závodních posádek. Během čtyřdenního závodu bojovaly o poháry ve dvou kategoriích – 10 lodí First 45 a 16 lodí First 35.

Závod doprovázely takřka ideální povětrnostní podmínky – o slunce ani teplý vítr nebyla nouze. Účastníky letos čekaly 1 tréninkový a 4 závodní dny a pestrý doprovodný program na břehu. První závodní den začal networkingovou snídaní s krásným výhledem na moře.

První den

Obě flotily se po ranním briefingu vydaly na moře. Podle předpokladu se po 15. hodině krásně rozfoukalo a podařilo se v ideálních povětrnostních podmínkách odjet první okruhovou rozjížďku. V cíli byla jako první loď flotily First 45 INTEGRA Czech Republic kapitána Johana Hirnšala. Z druhého místa se radovala Rychta 68 s kapitánem Danielem Fiřtem a v týmu se zkušenými jachtaři Ondrou Bobkem a Markem Fillingerem, třetí místo obsadil tým Michala Hrubého Los Plachtos. Do cíle kategorie First 35 dojíždí na prvním místě tým Tomáše Hlavsy Tschöpl&Partner, pro druhé místo si dojel tým Altepro A Martina Pospíšila a jako třetí se umístila loď 18 Vaše Budoucnost s Petrem Drahorádem.

Následovala druhá okruhová rozjížďka. Po prvním kole vítr zeslábl, ale naštěstí ne natolik, aby musela být rozjížďka přerušena. Do cíle nejrychleji doplula Rychta 68, druhé místo si připisuje Los Plachtos Michala Hrubého a na třetím místě protíná cílovou čáru Alstap kpt. Petra Vospěla na palubě s Lukášem Neumannem. V kategorii First 35 zvítězil tým Interpax Petra Illetška, jehož součástí byli i Tomáš Musil a Tomáš Krejza. Dvojku zajel Tschöpl&Partner a pro trojku si dojela Vaše Budoucnost. Večer se v marině Trogir konala Prosecco party.

Druhý den

Foto archiv

Foto archiv

Start jedné z rozjížděk.
Druhý závodní den přinesl dvě okruhové a jednu navigační rozjížďka s cílem v Milně. Fouká kolem 15 uzlů, závodí se hned před Trogirem. Většina lodí jezdí se spinakrem a ukazuje se, jak je důležité včas stahovat spinakr u závětrné bóje. Pořadí zde se často mění právě kvůli problémům se stahováním spinakru.

Sílící vítr v průběhu druhé rozjížďky dne vedl hlavního rozhodčího k zákazu používání spinakrů. First 45 stihl první kolo ještě se spinakry, což se stalo osudným týmu AMI, kterému se spinakr nepodařilo stáhnout a do pomoci se stažením se musel zapojit technický tým organizátorů.

Následovala navigační etapa. Jejím cílem jako první ve Firstech 45 projel tým INTEGRA Czech Republic, dvojku vybojovala Rychta 68 a pro třetí místo si po náročném stoupání dojel tým Alstap. Ve Firstech 35 vyhrál Interpax, dále ALTEPRO B kpt. Jana Daňka a Elos se slovenským jachtařem Jožkou Hnilicou. Večer proběhla v Milně ochutnávka vyzrálých rumů. Ukázalo se, že z řad závodníků je hned několik specialistů, kteří dokázali rozpoznat všechny druhy rumu naslepo. Během večera proběhlo také vyhlášení vítězů rozjížděk dne. V kategorii First 45 zvítězil tým INTEGRA Czech Republic a ve Firstech 35 vyhrál tým ALTEPRO A.

Třetí den

Středeční ráno začíná opět slibným počasím. Je velmi teplo a vítr okolo 20 uzlů. Ve 12 hodin u ostrova Mrduja startuje další navigační rozjížďka. Na startu byla vidět velká opatrnost vzhledem k síle větru. Spinakry byly zakázány a lodě po otočení návětrné bóje pokračovaly podél ostrova na zaďák. Pod ostrovem se dostaly do tišiny, která vyžadovala velkou trpělivost kormidelníků, než se probojovali k poryvům větru. Vítr opět zesílil k 20 uzlům a lodě pokračovaly na stoupačku dále k otočné bóji. Ve Firstech 45 zvítězila Rychta 68, na druhém místě doplula INTEGRA Czech Republic a na třetí příčce ALTEPRO B. Na Firstech 35 vyhrál tým Interpax, druhé místo vybojovaly Twinky holky kpt. Renaty Marečkové a na třetím Tschöpl&Partner.

Další okruhová rozjížďka odstartovala v blízkosti mariny Kaštela. Vítr zeslábl natolik, že se opět jezdilo se spinakry. Pořadí ve Firstech 45 bylo překvapivé a do čela flotila se nedostaly lodě, které se tam zatím vždy objevovaly. V celkovém pořadí vede kategorii First 45 tým INTEGRA Czech Republic a kategorii First 35 tým Interpax. Večer účastníky čekala přednáška o závodním jachtingu, kterou vedl úspěšný jachtař Lukáš Neumann z Jachtařského klubu, který závodí za tým Alstap.

Čtvrtý den

Závěrečný den začal ranní lekcí jógy na terase restaurace Spinnaker. Jógou na regatě každoročně provází lektorka Šárka Bauerová z pražského studia Studio CERE, které je unikátní svým výhledem na řeku. Závodníci ranní protažení po náročných jachtařských dnech uvítali. Předpověď větru je ale tentokrát slabá, a tak se jede zatím spíše na vlně relaxu. Závodníci využívají letních teplot ke koupání v moři. Hlavní rozhodčí pohotově zareagoval na první poryvy větru a podařilo se odstartovat okruhovou rozjížďku ve větru o síle kolem 7 uzlů. Do cíle přijíždí jako první tým ALETPRO B, z druhého místa se dnes raduje Rychta 68 a na třetím místě dojíždí tým Avilo kpt.  Michal Steinera. Ve Firstech 35 vyhrál opět tým Interpax, 2. místo bere ALTEPRO A a pro trojku dojíždí Tschöpl&Partner.

Žádné další rozjížďky už se nepojedou, závod je u konce. V kategorii First 45 získal zlaté medaile a putovní pohár tým RYCHTA 68 kapitána Daniela Fiřta. Stříbrné medaile si odváží tým INTEGRA Czech Republic kapitána Johana Hirnšala a bronz vybojovali jachtaři týmu Alstap kapitána Petra Vospěla.

Ve Firstech 35 dominoval tým Interpax kapitána Petra Illetška. Druhým místem se může chlubit ALTEPRO B s Martinem Pospíšilem a třetí místo zaslouženě připadlo týmu Tschöpl & Partner kapitána Tomáše Hlavsy.

Raiffeisen Trophy 2022 se do historie zapisuje naprosto dokonalými jachtařskými podmínkami, letním počasím, velkým sportovním nasazením v duchu fair play u všech posádek a skvělými partnery Raiffeisen bank, BUSHMAN Česko a Kbelský pivovar.

Raiffeisen Trophy napsala novou kapitolu naší prémiové business regatty. Máme pocit, že to byla jedna z nejlepších našich akcí poslední doby. Možná si už tolik nepamatuji nebo žiji více přítomností, ale již nyní se cítím nabitý energií a elánem do akcí dalších. Takové pocity nemám pokaždé. Děkuji všem, kteří jste tam s námi letos byli a pomohli i díky svým posádkám vytvořit tak skvělou atmosféru. Letos se to prostě všechno sešlo. Vše to bylo navíc podpořeno výjimečným počasím a skvělým týmem, který se o závodníky staral. Těším se už na rok 2023!“ uvedl Pavel Winkler organizátor akce.