Jak uložit plachty na zimu
Víte, jak uložit plachty na zimu, abyste nesnižovali jejich životnost a na jaře nebyli překvapeni škodami, které vám zima natropila?
V první řadě není dobrý nápad, nechávat plachty během zimy na stěžni. Zimní bouře dokážou napáchat veliké škody a vlhkost a sluneční záření jsou dalším faktorem, který životnost plachet negativně ovlivňuje. Na stěžni nenechávejte ani rolovací hlavní plachtu. Je sice ve stěžni schovaná, ale vlhkost se na ní podepíše.
Plachty po sezóně důkladně opláchněte od soli a nečistot a vysušte je. Na zimu je budete ukládat na místo, které je suché a čisté.
Plachty můžeme složit několika způsoby. Začneme metodou, která je k plachtám nejšetrnější, ale je možné ji použít spíše u menších plachet.
Rolování
Rolování je pro plachtu nejšetrnější a jde u menších plachet (jachty do 35 stop) o nejpreferovanější metodu uložení. Není nikde přehnutá a vlákna netrpí. Plachtu rolujeme od horního rohu souběžně se spírami. Ty tak není třeba z plachty vytahovat. Jedinou nevýhodou srolované plachty je, že zabírá více místa než plachta složená.
Je ještě jedna možnost rolování. Plachty přehneme napůl (hlavu plachty přehneme na spodní lem) a teprve potom plachtu rolujeme. Výhodou tohoto způsobu je, že spodní lem i hlava plachty jsou dostupné a při vytahování plachty na stěžeň není nutné ji nejprve rozbalit.
Skládání plachty
Velké plachty se nejčastěji skládají. Plachtu obvykle skládáme podle předního lemu. Zadní lem plachty tedy při skládání utíká. Takto složenou plachtu již můžeme dát do pytle, který se používá na plachty na závodních jachtách. Plachta je připravena k vytažení, hlava plachty je po rozepnutí pytle nahoře. Nevýhodou je, že dlouhý pytel s plachtou je poněkud neskladný.
Pokud potřebujete plachty složit méně prostorově rozsáhle, můžete již složenou plachtu několikrát přeložit a pak je možné ji uložit i do pytle. To je však třeba spíše při uložení v podpalubí , než k zimnímu uložení. Čím více je plachta skládaná, tím méně dobře jí to dělá.