„Zaminovaný“ přístav v Pule. Chorvatští pyrotechnici čekají na čistou vodu
Jan Koukal

„Zaminovaný“ přístav v Pule. Chorvatští pyrotechnici čekají na čistou vodu

Minimálně od letošního léta mají chorvatské úřady informaci o podezřelém předmětu nacházejícím se v přístavu v Severní zátoce v Pule na poloostrově Istria. Jak píše magazín Yachting Monthly, úřady mají v plánu jej odstranit v průběhu zimních měsíců.

Britský magazín líčí příběh jachtařské dvojice, která udělala s dotyčným předmětem nejspíš větší zkušenost, než by si přála. Profesor Daniel Steenstra a jeho žena Jane zakotvili v červnu svou jachtu Benimora v Severní zátoce v Pule, která je podle oficiálních informací úřadů a navigačních map oblastí vyhrazenou pro kotvení rekreačních plavidel. Následujícího rána se jejich kotva zaklínila do velkého předmětu válcového tvaru o průměru přibližně dva metry. Přivolaný místní potápěč vyjádřil podezření, že se jedná o nevybuchlou bombu z druhé světové války. Jachtařský pár neměl těžké rozhodování - kotvy se s lehkým srdcem vzdal a urychleně přemístil jachtu na bezpečnější místo.

Steenstra oznámil nebezpečný nález místní policii, ale ta údajně na oznámení nijak nereagovala. Podle Yachting Monthly je mina označena povrchovou bójkou a čeká na bezpečnou likvidaci příslušnými orgány. Úřady plánují pumu odstranit v zimních měsících, až bude čistší voda.

„Měli jsme štěstí. Ztratili jsme zbrusu novou kotvu, ale kdyby ta bomba vybuchla, zatímco jsme se pokoušeli kotvu vyprostit, možná bychom tu už nebyli,“ uvedl Steenstra. Yachting Monthly se obrátil na chorvatské ministerstvo moře, dopravy a infrastruktury s žádostí o komentář, ale nedostal žádnou odpověď.

Oblast severního zálivu v Pule byla za druhé světové války těžce bombardována spojenci, protože se jednalo o německou jadranskou ponorkovou základnu. Na konci první světové války se tu také odehrávaly bitvy mezi rakousko-uherským a italským loďstvem, po nichž na dně pulského přístavu zůstalo přes 3000 tun oceli, včetně vraku bitevníku Viribus Unitis, kdysi největší lodi rakousko-uherského námořnictva, na jejíž stavbě se podílely i české podniky Škoda, Kolben a Vítkovice.

Chorvatské úřady mají s likvidací nevybuchlé válečné munice relativně čerstvé zkušenosti. V březnu si poradily s obrovskou protilodní minou z druhé světové války, která byla zahrabána v mořském dně poblíž Rijeky. Mina, která byla objevena v červnu 2022, se nacházela příliš blízko města a pro řízenou detonaci byla přemístěna dále na moře. Samotný výbuch doprovázel gejzír vody pnoucí se do výšky několika desítek metrů.

 

 

Na horu