Zajímavá pomůcka na kotvení
Blíží se větrná noc, budete házet kotvu a stát zádí k molu. Potřebujete vypustit maximum řetězu, abyste měli jistotu, že jste pro bezpečnost udělali maximum. Jak odhadnout vzdálenost od mola?
Na odhad vzdálenosti nejsem nejlepší a s horšími světelnými podmínkami se určitě nezdokonaluji. Je to přitom při stání kotva – břeh důležité. Svého času jsem se svou neschopností bojoval především v Rogoznici, když ještě nebyly vynalezeny mooringy, kde hloubka u nábřeží rychle padala na 10 metrů. Lodě měly 50 metrů řetězu. Většinou jsem s vypuštěnou kotvou k molu buď nedojel, nebo byla tak blízko, že nedržela.
Nyní jsou v Chorvatsku mooringy všude a kotva je už jen ozdobou přídě. Jsou ale místa, kde se bez odhadu vzdálenosti neobejdete. Třeba v Řecku…
Zdroj Nikon
Ukázalo se to jako užitečná pomůcka.
Osobně se spoléhám na své nepřesné oči, ale tentokrát jsem měl na palubě přítele, který byl vybavený laserovým golfovým dálkoměrem. Byl jsem k přístroji skeptický, ale ukázalo se to jako užitečná pomůcka. Změřil vzdálenost od nábřeží, udělal jsem si představu o tom, jak vypadá 70 metrů od mola a mohli jsme jít spustit kotvu.
Nešlo ani o to, že bychom dálkoměrem řídili zakotvení, ale udělali jsme si představu o vzdálenosti, kterou jsme pak měli v oku a zpřesnili jsme tím odhad. V bouřlivém počasí, které jsme v přístavu očekávali, nás uklidnilo, že víme, že jsme vypustili kotevního řetězu maximum.
A dovedu si představit využití dálkoměru i v zátoce při kotvení, nebo při jakékoli kontrole vzdálenosti.