Žahavé medúzy v okolí Zadaru
Daniel Vodička

Žahavé medúzy v okolí Zadaru

Dostali jsme zprávu od našeho čtenáře Erika Kmeťo o výskytu velkého množství nepříjemných žahavých medúz druhu talířovka svítivá na Molatu a obecně v okolí Zadaru. O jejich výskytu informovala i chorvatská média.

„Predvčerom som si za celý týždeň všimol prvú, na Olibe. Ako sme zostupovali dole, tak sa začali objavovať viac. Na Molate, v spodných zátokách, bolo nemožné skočiť do vody. Tam to bolo asi najhoršie. Odtiaľ sme po pol hodine išli na Dugi otok, tam takisto veľa medúz. Nižšie bunker Bukašin, som si všimal už len pár, ale boli. Noc sme strávili na bójke na Muline, teraz ťaháme dole do Vodíc. Cestou plánujem ešte nejakú zátoku tak dám vedieť.“

O výskytu medúz informovala chorvatská média ze Zadaru a okolí, konkrétně z koupaliště Diklo.

Žahnutí talířovkou

Dotek žahavého orgánu způsobí okamžitou bodavou bolest. Na zasažených místech vzniknou pupínky až puchýřky, poškození se hojí jen zvolna. Intenzivní žahnutí může vyvolat vznik jizvy, po které zůstane pigmentová stopa. Zejména zasažení větší části těla může mít za následek nevolnost až zvracení, slabost, bolesti hlavy a vzácně dokonce i ztrátu vědomí. Většina případů však má lehčí průběh. Po opakovaném zasažení může vzrůstat citlivost postiženého.

 

Po požahání…

Vyvarujte se škrábání postiženého místa, tření ručníkem, či polévání sladkou vodou. Opláchněte zasažené místo důkladně slanou vodou. Dále opláchněte místo octem. Následně přikládejte alespoň 15 minut studené obklady. V případě silné bolesti podávejte antihistaminika.

Na horu