Tip na výlet v Řecku
Daniel Vodička

Tip na výlet v Řecku

Řecko je jachtařský ráj, ale do Korintského zálivu dorazí lodí jen hrstka. Je to škoda. Některá místa jsou fantastická nejen z paluby jachty a neměli byste je vynechat.

Jedním z míst, jejichž návštěva by měla být v životopise každého jachtaře, který Řecko navštívil, je návštěva vykopávek v Delfách. Přeci jen jde o základy naší západní civilizace…

Pro návštěvu Delf z paluby jachty je třeba se pustit do nitra Korintského zálivu a zakotvit v přístavu Galaxidi nebo Itea. Z Itey je to do Delf blíže, Galaxidi jsou hezčí. Z obou těchto míst jede do Delf, které jsou na svahu pohoří Parnas, autobus. Další možností je taxi, nebo zapůjčené auto nebo motorka. Galaxidi jsou vzdálené 32 km, Itea 17 km.

Galaxidi

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Galaxidi
Galaxidi jsou malebná vesnice s velmi dobře krytým přirozeným přístavem. Do přístavu se dostanou vlny jen při severovýchodním větru, jsou však spíše nepříjemné než nebezpečné. Přímo pod nábřežím může být méně vody, proto je lepší stát dále od mola, nebo zajet přídí. O kvalitě přístavu svědčí, že některé jachty zde zimují.

Na malebném nábřeží je celá řada restaurací, mnohé jsou otevřené i v listopadu, tedy zřejmě celý rok. Nedaleko přístavu je námořní muzeum, kde je například vystavena celá řada galionových figur lodí z dob minulých. Zajímavostí přístavu je také hausbót pro kachny a člun Duck Feeder, kterým je k hausbótu přivážena potrava. Galaxidi jsou hezký a příjemný přístav, kde se lze dobře najíst a nakoupit.

Itea

Itea leží blíže Delfám, ale městečko není tak malebné, jako nedaleké Galaxidi. Také zde je k dispozici několik restaurací. Přístav připomíná marínu, ale na placení to nevypadá.

Delfy

Foto Lodní noviny

Foto Lodní noviny

Pokladnice města Atén v Delfách.
Starověké Delfy jsou při příjezdu z Galaxid cca čtvrt kilometru za hranicí současných Delf. Je zde muzeum s mnoha památkami, které byly vykopány při objevování starověké věštírny. Mnohé z předmětů jsou mimořádně zajímavé a nechce se věřit, že jsou více než dva a půl tisíciletí staré.

Věštírna ležela na svazích hory Parnassos nad hlubokým údolím, které je plné olivových hájů. Jsou zde skvěle zachované zbytky Apollónova chrámu, ve kterém prováděly své věštecké kousky Pýthie. K vidění jsou pokladnice řeckých měst, kde schovávaly své dary za věštby. Více darů znamenalo přednostní věštby. Vypadalo to na slušný byznys. 

Je zde i veliké divadlo pro cca 7000 diváků a nahoře nad vším také sportovní stadion.

Při pohledu na památky a předměty, které byly v Delfách nalezeny, se nechce věřit, že podobná civilizace mohla nakonec víceméně zmizet v propadlišti dějin. Člověk si klade otázku, co bylo v našich zemích v dobách, kdy se v Řecku soutěžilo na stadionech a hrálo divadlo pro 7000 diváků?

Vydáte-li se do Delf na výlet, doporučuji volit časné jaro, nebo pokročilý podzim. V hlavní sezóně to bude proplétání se lesy selfietyčí pod žhavým řeckým sluncem. Každý schod, který v takových podmínkách vystoupáte, bude vykoupen litrem vašeho potu. Nemáte-li jinou možnost, než sezónu, buďte připraveni vyrazit na otvíračku a běžte nejprve na vykopávky a pak teprve do muzea, tam už vám vedro nebude vadit. 

Otevřeno se podle webu zdá být od 0830 do 1530 (žádná sláva). Vstupné je v sezóně 12 EUR, od listopadu do konce března jen 6 EUR. 

Na horu