Suez je stále zablokovaný
Daniel Vodička

Suez je stále zablokovaný

Navzdory různým zprávám ze včerejšího odpoledne je Suezský průplav stále zablokovaný. Vypadá to, že dostat 400 metrů dlouhou a více než 200 000 tun vážící MV Ever Given pryč, nebude otázkou hodin. Na místo se slétají odborníci ze SMIT Salvage.

SMIT Salvage je holandská společnost, která se zabývá odstraňováním vraků a záchranou lodí nasedlých na dno. Podílela se na známých operacích jako MS Costa Concordia, MV Tricolor v kanálu La Manche, nebo na vyzvednutí ruské jaderné ponorky Kursk. Nyní jsou odborníci firmy povoláni do Egypta, aby se pokusili o uvolnění zablokovaného Suezského průplavu.

Zdroj Vesselfinder.com

Zdroj Vesselfinder.com

Lodě čekající na jižní straně průplavu.
Situace v Suezském průplavu nevypadá dobře. Průplav je stále blokován jednou z největších kontejnerových lodí na světě MV Ever Given. Pokusy o uvolnění lodě byly pozdrženy do dnešního rána, do té doby pracovaly na uvolnění přídě bagry.

Suezským průplavem prochází 12 % světového obchodu. Je to tepna zajišťující běh ekonomiky na linii Evropa – Asie. Zablokování průplavu navíc přišlo v nejméně vhodnou chvíli, kdy se světový obchod vzpamatovává z koronavirové krize a námořní přeprava je na svých limitech. A nejde jen o kontejnerové lodě, Suez je důležitou tepnou i pro přepravu ropy z Perského zálivu.

K nehodě došlo v úterý, kdy oblast zasáhla bouře, která v této oblasti s sebou nese vzduchem i písek. Kanál je místy jen 205 metrů široký a vedení ohromné lodi za takových podmínek je náročné. Posádka za minimální viditelnosti ztratila nad lodí kontrolu, loď najela na břeh a zablokovala celý kanál.

Zdroj Vesselfinder.com

Zdroj Vesselfinder.com

Lodě čekající na severní straně průplavu.
Vzhledem k dosavadním neúspěšným pokusům se uvažuje o odlehčení kontejnerové lodě. Mělo by dojít k odčerpání paliva a nádrží s balastem. Jde ale o časově náročné operace. Jen včera přitom na cestu kanálem čekalo 185 lodí. Nehoda ukazuje, jak křehký je námořní obchod, jak zranitelná jsou místa jako Suez, Panama, či průlivy Hormuz a Malacký průliv.

Nehoda má vliv na cenu ropy a zvažovány jsou všechny alternativy. Cesta kolem Afriky je nejméně oblíbenou z nich, protože znamená velké zdržení.

Nehoda bude mít velký vliv také na pojišťovnictví. Jde nejen o samotnou nehodu, ale o škody vzniklé ostatním rejdařům vzniklým zdržením, či na provozu kanálu.

Na horu