Stále existují hranice a celní předpisy
Daniel Vodička

Stále existují hranice a celní předpisy

Máme Evropskou unii, máme Schengen, mezi zeměmi můžeme převážet vše a všude… Co když ale Unii opustíte a vracíte se zpět? Tady najednou celnice dokáže uchystat nepříjemné překvapení. Vstupujete ze země, která je mimo Evropskou unii, do unie. Řekněme třeba z Bosny do Chorvatska, nebo z Makedonie do Řecka. A vezete si s sebou z domova zásoby jídla na plavbu. Na vstupu do unie vás nechají otevřít kufr vozu...

Bez stínu obav vypnete motor a jdete dozadu. Vždyť přeci nic nepašujete. Otevřete kufr vozu a celník se začne ptát: „Co je toto, co tamto, co ten meloun?“ Vy zpočátku ještě nevině odpovídáte, že nic, že to máte na loď.

Pak ale celník ukáže na velkou tabuli, kde je přeškrtnuto ovoce a zelenina, potraviny. Samozřejmě alkohol a drogy v množství větším než malém. A je jedno, že jsou českého původu.

Pojedete-li například na loď na jih Chorvatska přes Bosnu a povezete si české potraviny, na vstupu do Chorvatska vám je mohou zabavit. Je to jako dovoz ze země mimo unii.

To samé se může stát při návratu. Při cestě z Černé Hory, nebo přes Srbsko, či Bosnu.

Je dobré to vedět než se vydáte na cestu. Jsme zvyklí, že hranice v EU padly, ale stále existují hranice a předpisy mimo EU. Stojí za to se před tranzitem přes neunijní zemi podívat na celní předpisy. 

Na horu