Sicílie krásná, tajemná, špinavá
Čím vás zaskočí Sicílie? Co je tak překvapivé na největším ostrově ve Středomoří s 5 miliony obyvatel?
Na Sicílii na vás čekají mnohé zajímavosti. Spektakulární opevněná městečka na vrcholech kopců, která dávají tušit, že ostrov byl vždy cennou kořistí pro nájezdníky z jakékoli světové strany. Vulkanický severovýchod s 3357 metrů vysokou Etnou, největší aktivní sopkou v Evropě. Řecké a římské památky nevšedně zachované a neuvěřitelně krásné. Těžko pochopitelná anarchie v silničním provozu, a hlavně v parkování, jehož systém si zaslouží samostatný (i když krátký) článek. Náboženská procesí ateistickému středu Evropy připomínající spíše třeštitelství než církevní důstojnost. Stavby silnic a mostů, jejichž jediným cílem bylo prostavět finance, které na jih Itálie poslal bohatý sever. A hlavně nepořádek. Neuvěřitelný bordel, jehož množství je nepřímo úměrné vzdálenosti od rovníku.
Když píšeme o mořích a oceánech zaneřáděných odpadem a nutnosti řešení, ozývají se na facebookovém profilu Lodních novin názory, že Evropy se to netýká. Že odpad se do moře dostává v Asii, v Africe, možná latinské Americe. My, Evropané, prý nejsme součástí tohoto problému.
Foto Daniel Vodička
Vnitrozemí dominují města na vrcholech kopců.
Pokud považujeme Sicílii za součást Evropy (část Italů ze severu si to nemyslí), je tento problém naším, tedy Evropským problémem.
Zastavte se při své příští plavbě v některém z jihosicilských přístavů. Nepořádek na Sicílii je sice všudypřítomný, ale jih největšího evropského ostrova v této disciplíně hraje prim. Pronajměte si motorku a vyrazte na výlet.
Pečlivě zavázané pytle kuchyňského odpadu najdete kolem každé silnice, v každém křoví, jsou jich plná odpočívadla, příkopy u cest, pole, křoví, rokle, koryta řek. A není to jen odpad z kuchyní. Staré matrace, stavební suť, plasty všeho druhu, všech velikostí. Budete-li chtít, najdete v sicilské krajině vše. A nemusíte příliš pátrat.
Foto archiv
Na venkově je odpad všude, na každém kroku.
Jedete po běžné silnici a kolem se válí zavázané igelitové tašky s odpadem. Jak se tam dostaly? Je to snadné. Stačí za jízdy otevřít okénko u spolujezdce a mrdnout nepotřebné produkty svého života ven, do přírody.
Takto vypadá Sicílie, pokud vytáhnete paty z marín a městeček turisty vyhledávaných. Toto je jih Evropy, tedy kontinentu, který třídí, recykluje a jinak ekologicky šetrně likviduje svůj odpad. Jak v takovém případě vypadají země a kontinenty, které se o zaneřádění světa teprve začínají učit?
Pak už stačí jen několik zimních dešťů, které spláchnou věci nepotřebné do dříve tak krásného Středozemního moře. Do té doby sicilský problém se stane i problémem naším. Myšleno jachtařským.
Na závěr dotaz pro znalce situace na jihu Itálie
Foto Daniel Vodička
Nepořádek se netýká turistických letovisek, jako je severosicilské Cefalu.
Říká se, že jih Itálie začíná jižně od Říma. Hlavní město prý je dělítkem mezi civilizovaným severem a osobitým jihem země. A jih prý má se vztahem k odpadu potíže. Je situace na jihu pevniny podobná té sicilské, nebo již připomíná spíše uklizený sever?