Rekordní let Atlantikem
Daniel Vodička

Rekordní let Atlantikem

Thomas Ruyant na jachtě IMOCA For People dokázal za 24 hodin uplout 539,94 námořní míle. Překonal sólový rekord Alexe Thomsona, který v roce 2017 při Vendée Globe překonal vzdálenost 536,81 míle.

Thomas Ruyant sbírá od poslední Vendée Globe jeden úspěch za druhým. Vyhrál poslední tři závody přes Atlantik. Dvakrát doublehanded Transat Jacques Vabre a jednou sólový Route du Rhum. V poslední Vendée Globe sice skončil až na 6. místě, ale většinu závodu bojoval o vítězství. A pro příští Vendée Globe rozhodně patří mezi největší favority na vítězství.

Po vítězství v Transat Jacques Vabre a odpočinku v Karibiku odstartoval spolu s ostatními uchazeči o Vendée Globe do sólové regaty Retour a la Base, tedy zpět na základnu do Lorientu v Bretani.  Zimní závod přes severní Atlantik do Bretaně ukazuje, jak jiný je v tomto ohledu profesionální jachting od jachtingu turistického. Turisté se obvykle vracejí přes oceán v květnu...

Startovní pole nejprve vyplulo z Karibiku na sever, aby se dostalo do příznivého západního větru. Po stočení před přicházející studenou frontou k východu se závodníci dostali do ideálních podmínek pro překonání čtyřiadvacetihodinového rekordu. Vítr kolem 20 uzlů na hraně vysokého tlaku, tedy v místech, kde je moře relativně klidné a přímý kurz.

Image
Celá špička se rozletěla na 20 a více uzlů. Bylo jen otázkou času, kdy padne rekord a kdo ho dosáhne. Nakonec tedy Thomas Ruyant, ale ani ostatní příliš nezaostávali.

Vysoká rychlost ale Ruyantovi nevydržela dlouho. Na jachtě došlo k poškození kormidelního mechanismu. V důsledku poškození loď odhalzovala a další škody jsou na plachtách. Ruyant nyní zpomalil na 11 uzlů a a na palubě probíhají opravy.

V současnosti je na čele nováček ve třídě IMOCA Yoann Richomme, který si po dvojici halz vyjel pro vítr dále na sever. Na druhé místo se dostal Jeremie Beyou (také on řešil technické problémy). Třetí pluje Sam Goodchild.

Polohu lodí najdete zde.

Na horu