Proč používat refovací kosatku
Daniel Vodička

Proč používat refovací kosatku

Nerad pluji s částečně zarolovanou kosatkou. Z plachty vznikne nevzhledný pytel, který špatně stoupá a navíc není vidět na špióny. Kosatku je ale možné refovat i jinak. Není to tak časté jako rolfok, ale na některých závodních jachtách tento způsob najdete.

Rolfok je vynikající pomůcka, to bezesporu, ale stoupačka na zarolovanou kosatku není žádná radost. Profil plachty je pokřivený, výkon mnohem horší. Co s tím? Na charterové jachtě nic. Na menších soukromých lodích existuje řešení. Běžně se používá na závodních jachtách Classe Mini.

V pravidlech Classe Mini je dán maximální počet plachet na palubě. Proto musí být jednotlivé plachty univerzálnější co se týče podmínek, za kterých jsou použitelné. Rolfok na lodích není, proto se kosatka musí refovat jiným způsobem. Jde o stejnou techniku, jako klasické refování hlavní plachty, kde plachtu stahujeme dolů k ráhnu.

U kosatky žádné ráhno není, ale jinak je vše stejné. Plachta má na předním lemu dvě oka. Jedno je na spojnici se spodním lemem a druhé výše. To je právě pozice refu. Stejně je to i na zadním lemu.

Když zesílí vítr, plachtu stáhneme odcvakneme na přídi spodní roh plachty a zacvakneme ref. Na zadním lemu odvážeme otěže a převážeme je do refovacího oka výše. Volnou spodní část plachty zarolujeme a zapneme ji do zipu, který je na plachtě našitý (dříve se používala refovací lanka). Na spodku pachty visí jitrnice zarolované spodní části. Zbytek plachty má stále výborný tvar a skvěle stoupá.

Na menších jachtách je toto řešení, při kterém se obejdeme bez rolfoku.

 

Na horu