Proč mít lana na přistání připravená takto?
Na palubách jachet vídáme nejrůzněji připravená/nepřipravená lana na přistání. A často pak bývají příčinou nejrůznějších nezdarů. Proč je při přistávání zádí připravovat takto?
Pokud nevíme, jestli v přístavu, do kterého se chystáme, budou na molu kruhy nebo pacholata, je nejlepší před přistáním připravit lana takto. Důvody jsou jednoduché.
Nejprve jak…
Pokud to není jasné z obrázku, vše si vysvětlíme. Konec lana je uvázaný na vazáku na zádi. Lano vedeme od vazáku vnějškem zadního koše na záď, pokračujeme po zádi, a nakonec smotané lano s volným koncem položíme na sedačku za kormidlem tak, aby nemohlo spadnout. Po celou dobu se snažíme vést lano tak, aby alespoň někde leželo podepřené zádí. To je důležité pro zabránění pádu lana.
…nyní proč
Důvod je jednoduchý. Lano je položené tak, aby se nemohlo stát, že ho omylem hodí/podá někdo z posádky tak, že vede přes zábradlí. Ať už bude lano házet/podávat kdokoli, stačí ho vzít a hodit/podat, není třeba o ničem přemýšlet, lano nejde hodit/podat špatně. Samozřejmě pokud máme odepnuté relingy na zádi (což bychom při přistání měli mít). Obě lana si může na břeh hodit i kormidelník, je to otázka vteřin.
Zůstává-li smotané lano položené u vazáku, snadno se stane, že ho někdo hodí špatně (přes/pod zadním košem). Pamatujte si, že když se něco může p….t, tak se to p….e. Proto vše připravujeme tak, aby k chybě dojít nemohlo.