Proč je Egejské moře v létě jachtařsky náročné
Daniel Vodička

Proč je Egejské moře v létě jachtařsky náročné

Proč je letní plavba v Chorvatsku jednoduchá, vhodná pro začátečníky, a v Řecku v Egejském moři tomu tak není? Co je v Egeji náročné a platí to o celé oblasti? Jaká je odměna za odvahu a stojí za to?

V Chorvatsku v letních měsících převažuje severozápadní vítr zvaný maestral. Začíná foukat kolem poledního a lehá za soumraku. Obvykle fouká rychlostí do 20 uzlů. Pro začátečníky je výhodou členité pobřeží s mnoha ostrovy. Vzdálenosti mezi ostrovy jsou malé, jednotlivé míle, nebo dokonce jen stovky metrů. Nejvzdálenější přeplavby na otevřeném moři jsou mezi 20 a 30 mílemi, pokud se vydáme na ostrov Vis nebo Lastovo.

V Řecku v Egeji jsou vzdálenosti mezi ostrovy větší, 10 mil je možné brát jako minimum, ale může jít také o 40 – 50 mil. Plavba přitom probíhá na otevřeném moři. Pro méně zkušené posádky, které nemají dobrý vztah k mořské nemoci, může jít o nepříjemnou překážku.

Foto Pixabay

Foto Pixabay

Meltemi na Mykonosu.
Meltemi

V letních měsících v Egeji převládá vítr zvaný meltemi. Je to vítr severních směrů, na severu Egeje vane od severovýchodu, cestou na jih se stáží na severozápad. Jde o silný vítr, který může dosahovat rychlosti až kolem 40 uzlů. V úžinách mezi ostrovy zesiluje a na závětrných stranách ostrovů dokáže foukat v silných poryvech. Vítr samozřejmě zvedá nepříjemné vlny.

Meltemi je letní vítr, který začíná foukat v červnu, maximální sílu má v červenci a srpnu a znovu slábne v září a říjnu.

Kde meltemi nehrozí

Meltemi je nejsilnější ve střední části Egeje. Vydáte-li se z Atén na jih a zůstanete-li u břehů Peloponésu, meltemi se vyhnete, nebo bude jen slabší. Od silného meltemi budete ušetřeni také na ostrovech Severních Sporad (Skopelos a spol), kde vítr nedosahuje takové síly.

Pozor na zázemí

Výhodou Řecka jsou přístavy, kde se obvykle stojí zdarma. Pro ty, které již nebaví všudypřítomní chorvatští výběrčí poplatků, je Řecko rájem. Na druhou stranu je třeba počítat s tím, že za málo peněz je také málo muziky. V přístavech nejsou mooringy, ale stojí se na kotvě. U každého místa k vyvázání není sloupek s elektřinou a vodou. Kdo je z Chorvatska zvyklý, může být zaskočen, ale na druhou stranu žít se s tím dá.

Při plavbě v Řecku je třeba se o sebe umět postarat. Nikdo to za vás neudělá. Počítejte s tím, že budete kotvit, kotvit a zase kotvit.

Odměna za odvahu

Zatímco z Chorvatska se stala země, ve které je turistika běžným průmyslovým odvětvím, Řecko si stále zachovává své staré kouzlo. Připlujete do přístavu, který je stejný jako před 20 lety, restaurace jsou pro turisty i pro místní a atmosféra má stále nádech exotična. Na ostrovech v Egeji je samozřejmě mnohem méně návštěvníků, než je tomu v chorvatských přístavech. To také stojí za to. Řecko a jeho Egejská část má mnohá pro a samozřejmě také některá proti. Tak je tomu ale vždy. Je třeba položit klady a zápory na váhu a podívat se, která miska převažuje. 

Foto: Pixabay

Na horu