Pirátských útoků je nejméně za 30 let
Jan Koukal

Pirátských útoků je nejméně za 30 let

Celosvětové pirátství je na ústupu. Ozbrojených loupeží na moři za první tři čtvrtletí letošního roku je nejméně za třicet let, a potvrdil se tak klesající trend posledních dvou letech. Vyplývá to z údajů mezinárodního námořního úřadu (IMB), který patří pod Mezinárodní obchodní komoru ICC.

Nejnovější čtvrtletní zpráva IMB o celosvětovém pirátství podrobně popisuje 90 případů pirátství a ozbrojených přepadení lodí za prvních devět měsíců roku 2022, což je podle ní nejnižší údaj od roku 1992. Počet nahlášených incidentů se snížil o dalších sedm procent oproti prvním devíti měsícům roku 2021.

Nicméně počet přepadených plavidel zůstal letos oproti loňskému roku stejný, a to 85. V roce 2022 se pirátům podařilo nalodit na přepadená plavidla v 95 procentech nahlášených incidentů. Ubylo i členů posádek, kteří byli piráty zajati jako rukojmí.

Nebezpečí bylo téměř stejné pro zakotvené lodě (40 incidentů) jako pro lodě plující (37 incidentů). Nejzranitelnějším typem plavidla jsou velkoobjemové lodě, které se letos staly dějištěm téměř poloviny hlášených útoků (40). Po nich následují tankery (23) a kontejnerové lodě (10).

Pokud jde o místa výskytu pirátství, úřad konstatuje pokračující ustávání aktivity u západoafrických břehů, které se „v posledních letech staly největším světovým ohniskem pirátství“. IMB letos zatím obdržela pouze 13 hlášení z Guinejského zálivu, zatímco v roce 2021 jich bylo 27 a v roce 2020 46. Incidentů naopak přibývá v Singapurském průlivu. V průběhu roku 2022 jich tam zatím meziročně přibylo 50 procent. „Ačkoli jsou tyto případy zatím považovány za ojedinělé trestné činy a nedošlo k žádnému únosu členů posádky ani plavidla, žádáme pobřežní státy, aby posílily hlídky na této strategicky důležité vodní cestě,“ uvedl Michael Howlett, ředitel IMB.

V jiných regionech IMB hlásí celkový pokles počtu útoků. V kotvišti v peruánském Callao se počet hlášení incidentů snížil téměř o polovinu. Úřad však zmiňuje pět útoků v kotvišti Macapa v Brazílii, včetně jednoho z 30. srpna, kdy bylo napadeno šest členů ochranky a služební posádky, kteří byli svázáni na palubě velkoobjemové lodi.

Na horu