Norsko testuje nový koncept: desítky turbín na jedné konstrukci
Jan Koukal

Norsko testuje nový koncept: desítky turbín na jedné konstrukci

Vyšší produktivita s nižšími náklady. To jsou očekávané přínosy nového konceptu mořské větrné farmy, který chystá společnost Wind Catching Systems. Projekt získal grant 2,1 milionu dolarů (53 milionů korun) od společnosti Enova vlastněné norským ministerstvem pro klima a životní prostředí.

Koncept s názvem Windcatcher tvoří plovoucí struktura s až 126 turbínami o výkonu 1 MW. Souhrnný výkon jedné takové konstrukce 126 MW odpovídá celkovému výkonu všech fotovoltaických elektráren ČEZ na území ČR.

Konstrukce, na niž mají být rotory umístěny, by měla mít rozměry 305 x 366 metrů. Šlo by tedy i o způsob, jak u mořských elektráren výrazně uspořit místo potřebné k výrobě energie. Dalším přínosem by byla snazší a levnější údržba.

Projekt čeká pilotní test, při němž mají být první turbíny instalovány do obřího plovoucího rámu. Právě na tento test jsou určeny finanční prostředky udělené společností Enova. Grant financuje návrh, konstrukci a testování pilotní turbíny. Projekt se má realizovat ve větrném parku Mehuken na západním pobřeží Norska. Test se uskuteční v příštím roce. Po jeho skončení chce firma Wind Catching Systems rovnou požádat o certifikaci.

Pokud test dopadne úspěšně, chce firma svůj nápad dodávat na trh nejprve v menší variantě. Zmenšená verze Windcatcheru by měla mít minimálně sedm turbín. „Vláda má velké ambice v mořské větrné energetice,“ řekl norský ministr pro klima a životní prostředí Espen Barth Eide s tím, že každý nápad, který přispěje ke snížení nákladů, je vítán.

Norsko se zavázalo do roku 2040 vyčlenit oblasti, kde bude možné postavit mořské větrné elektrárny o celkové instalované kapacitě 30 GW.

 

 

 

Na horu