Nikdo neplul tak daleko na jih
Jan Koukal

Nikdo neplul tak daleko na jih

Italský ledoborec s vědci, kteří provádějí výzkum v Antarktidě, doplul dále na jih než jakákoli loď předtím. Stalo se tak díky pokračujícímu ústupu ledu v okolí jižního pólu.

Loď Laura Bassi dosáhla bodu se souřadnicemi 78° 44,28 min. jižní šířky ve Velrybí zátoce v Rossově moři. Podle italského Národního institutu oceánografie a aplikované geofyziky se tak mohlo stát díky neobvyklému nedostatku ledu v oblasti. Pobřežní ledovce Antarktidy odtávají rychleji, než se stíhají obnovovat, což opakovaně potvrzují satelitní snímky.

Jak uvedl kapitán lodi Franco Sedmak, výprava má z dosažení nového milníku smíšené pocity. „Mám radost z vytvoření rekordu, ale zároveň jsem smutný z toho, že se věci tady v Antarktidě a ve světě obecně opravdu mění,“ řekl. Ještě v roce 2017 přitom podle svých slov narazil ve stejné oblasti mnohem dříve na neprostupný led.

Výzkumníci z lodi Laura Bassi odebrali vzorky ke studiu ryb ve vodách a prozkoumali je až do hloubky 216 metrů, aby pomohli lépe pochopit mořské proudy.

Ustupování antarktického ledu napomáhá i odlamování kusů ledovce. O jednom takovém informoval letos v lednu britský národní ústav pro polární výzkum British Antarctic Survey. Kra vysoká 150 metrů s plochou 1550 km čtverečních svou velikostí třikrát převyšuje rozlohu Prahy. Důvodem byla trhlina v celém šelfu, kterou vědci poprvé identifikovali před deseti lety. Hmotnost odlomené kry vědci odhadují na 256 miliard tun. Zároveň však zdůraznili, že toto telení, jak se správně odlomení ledovce nazývá, očekávali, protože jde o součástí přirozeného chování Bruntova ledovce a nesouvisí se změnou klimatu.

 

Na horu