Na jihu to bouří
Daniel Vodička

Na jihu to bouří

První kontakt s Jižním oceánem na jihu Atlantiku byl pro závodníky Vendée Globe poklidný. Poslední dny je ale vše jinak. Počasí bouří, jedna prudká níže stíhá druhou. Lodě i jachtaři trpí…

Nejprve se ale podívejme, jak prožívá závod Maďar (skutečný, ne ten náš Maďar Zima…) Nandor Fa. Ve svých 63 letech má na co vzpomínat: „Jsem vděčný za oblečení, které dnes máme. Živě si vzpomínám, jak jsem v těchto místech plul v roce 1987 na St. Jupát. Bez jakéhokoli speciálního vybavení. Vše bylo stále mokré a my jsme byli promrzlí na kost. Jen v bavlně a gumovém oblečení navrch. Dnes je to jiné. Mám jen studené nohy…“

Mlha
Co může podmínky již tak drsné ještě ztížit? Přeci mlha. Ještě jednou Nandor Fa: „Sledoval jsem na AIS polohu Stephana le Diraisona. Najednou jeho rychlost spadla jen na 7 uzlů. Už jsem myslel na to, že se mu něco stalo a bude třeba jet na pomoc. Pak jsem poznal, co bylo příčinou. Padla mlha. Absolutní mlha. Viditelnost jen pár metrů před příď. Nevidíš ani přicházející vlny.“

Bastide Otio stále pluje
Jachta Bastide Otio, kterou musel opustit Kito de Pavant, stále pluje a vysílá údaje o poloze. Ani s dírou v trupu a ulomeným kýlem se ještě nepotopila. Přesto je jasné, že to je její poslední plavba. Neměla štěstí. Narodila se jako Paprec-Virbac. Jean-Pierre Dick si na ní jel pro třetí místo v poslední Vendée Globe. 2000 mil před cílem se jí ulomil kýl. Díky skvělým schopnostem Jean-Pierra doplula do cíle na 4. místě. Pak patřila Alexi Thomsonovi. V roce 2015 při Barcelona World Race se na ní zlomil stěžeň. Nyní je tedy konec. Bastide Otio, půjde ke dnu.

Očistec na čele
Na konci týdne vedoucí dvojice bojovala s s hlubokou tlakovou níží. Le Cléac´h a Thomson pluli na její zadní straně v ledovém antarktickém jižním větru. 35 – 45 uzlů standard, poryvy přes 50. Ohromné vlny. Lodě se z vln rozjížděly na 30 uzlů, aby vzápětí téměř zastavily. Cokoli mohlo kdykoli povolit... 
Armel získával náskok, Alex ztrácel. V těchto podmínkách se podařilo Armelovi na svého soupeře najet téměř 200 mil. Pak však musel odhalzovat a zamířit k severu a náskok byl rázem poloviční.
Dnes už zase Armel získává. Podmínky jsou ale stále divoké a dít se může cokoli.

A dále ve startovním poli?
Na devátém místě plul opatrně Louis Burton. I když plul severně od Kerguelenových ostrovů, tedy daleko od zakázané zóny s výskytem ledovců, musel se dávat pozor. I tak daleko na severu byl spatřen ledovec. A to znamená nejvyšší stupeň poplachu. 

Arnaud Boisseieres na 13. místě bojoval s opravami. Zlobily ho vozíky na předním lemu hlavní plachty. Velmi častá závada. 

Paul Meilhat se drží na 3. místě. Nejlepší z těch, kdo nemají foily. Tlačí se však na něj Jeremie Beyou. Tato dvojice si to rozdává už od startu. Bude to dramatické.

Na osamměle jedoucího Yanna Elies se dotahuje Jean-Pierre Dick. Vypadá to, že Dick konečně našel správný rytmus své lodi a jde dopředu.

A Romain Attanasio…
Romain, který minulý týden ulomil obě kormidla srážkou s UFO, má za sebou opravu na kotvě v zátoce u města Simon´s Town v Jihoafrické republice. Podařilo se mu obě kormidla vytáhnout na palubu, opravit a znovu instalovat. Vše sám, bez pomoci. Nyní už pokračuje dále. Před sebou má celý Indický oceán a na vedoucí dvojici ztrátu 6600 mil.

Polohu lodí najdete zde.


Na horu