Letadlo, loď i vznášedlo = Seaglider
Theodor Anfilov

Letadlo, loď i vznášedlo = Seaglider

Poletíte přes kanál La Manche letadlem, nebo pojedete lodí? Co když zkusíte něco mezi. Trochu loď, trochu letadlo. Ovšem takové, které se dokáže vznést jen několik metrů nad hladinu. Přitom dosahuje rychlosti až 290 km/h. Na elektřinu.

Společnost Brittany Ferries ve spolupráci se start-upem REGENT představuje koncept létajícího trajektu, který může létat rychlostí až 160 uzlů (290 km/h). Konstrukce je popsána jako wing-in-ground effect vehicle (WIG) a má kombinovat pohodlí hydrofoilu, aerodynamickou účinnost vznášedla a rychlost letadla.  

Po odplutí z přístavu se Seaglider zvedne na foilu, který je tvořen vzpěrami křídel a vodorovným křídlem pod trupem. Při dosažení mezní rychlosti je vztlak produkovaný křídly dostatečný, aby zvedl celý stroj z vody a využil větší účinnosti křídel ve vzduchu těsně nad hladinou. V té chvíli se trajekt bude chovat jako letadlo.
 
První modely by měly mít dojezd (nebo dolet) 160 námořních mil, ale s vývojem nové generace baterií REGENT předpovídá, že je reálné dostat se v blízké budoucnosti až na 430 námořních mil.
Implementování Seagliderů do lodní dopravy nemusí vyžadovat výraznější investice do infrastruktury, jelikož by neměly mít problémy se zakotvením ve stávajících trajektových přístavech. 
 
Obě společnosti ovšem uvedly, že projekt ještě dozajista vyvolá „mnoho technologických, praktických a regulačních otázek“.
 
Například vyhýbání se těmto vysokorychlostním létajícím trajektům by mohlo představovat problém pro rekreační lodě, a to i ty s nainstalovanou nejnovější technologií AIS.
 
Ředitel přístavů a ​​provozu Brittany Ferries Frédéric Pouget byl přesto ohromen potenciálem tohoto projektu a nechal se slyšet že: „Seaglider je atraktivní a vzrušující koncept a těšíme se na spolupráci s REGENT v následujících měsících a letech.“ 
 
Velmi slibně zní příslib, že plavidlo s kapacitou až 150 lidí by mohlo být připraveno pro komerční cestující v roce 2025 a REGENT odhaduje, že by mohlo zkrátit tříhodinovou plavbu tradičním trajektem z Portsmouthu do Cherbourgu na 40 minut.
 

Image
Technologie použitá pro Seaglider není nová. Rusové s ní pracovali po celou dobu studené války. Posledním produktem ruské vědy byl ekranoplán nazývaný Kaspické monstrum. Osm proudových motorů dokázalo rozpohybovat 380 tun vážící stroj vyzbrojený raketami rychlostí až 500 km/h. Těsně nad hladinou Kaspického moře a za strašlivého rachotu, který dokázal méně psychicky odolného nepřítele donutit k útěku i bez použití palubních zbraní. 

Na horu