Kolik stojí plavba kolem světa
Koupit loď, nalodit famílii a vyplout kolem světa. Na dva, na tři roky. Kolik peněz je třeba na takovou plavbu? Kolik je třeba mít připraveno v zásobě na každý měsíc?
Narazil jsem na zajímavý článek v anglickém Yachting Worldu. Kolik peněz si na plavbu kolem světa, dokud je alespoň takový, jaký je v této chvíli, připravit?
Autorka článku se nezabývá koupí lodě, to je věc volby. Sama měla s manželem připraveno 2500 GBP na měsíc plavby. Přiznává však, že nevycházela z výpočtů, ale za svých možností.
Zatímco některé výdaje je možné cca spočítat, jiné jdou jen těžko odhadnout. Palivo, potraviny, opravy, údržba…Jen zkušenost ukážou přesněji, kolik je třeba.
Levné zde a drahé jinde
Autorka uvádí, že například v Evropě bylo levné jídlo, ale často stála v maríně. Náklady za maríny lezou do peněz. V Karibiku nebyly maríny, ale jídlo je na druhou stranu drahé. A ještě dražší jsou restaurace…
Rozdělení nákladů
Rozdělila si náklkady do tří sektorů. V prvním jsou fixní významné roční platby (pojištění lodě a zdravotní pojištění). Ve druhém proměnlivé měsíční platby (potraviny, přístavní poplatky, povolení k plavbě, palivo…). Třetí sektor jsou náklady, bez kterých je možné se obejít (restaurace, výlety, zábava…).
Fixní platby jsou podobné u všech jachtařů na plavbě, ale mají samozřejmě souvislost s lodí, na které se pluje. Například pojištění jachty se pohybuje mezi 1,5 a 3 % z ceny lodě.
Proměnlivé měsíční platby je možné ovlivnit rozežraností a jízdním stylem. Někdo potřebuje pivo kdekoli. To se může prodražit... Někdo litry nafty, někomu stačí vítr.
Třetí sektor jsou zbytné náklady. To je samozřejmě zcela proměnlivé.
Podle zkušených cestovatelů se měsíční náklady mohou pohybovat mezi 1500 a 2500 GBP. Jsou ale i tací, kteří dokážou s rodinou a se psem na palubě, přežívat v Karibiku za 570 GBP na měsíc. Znamená to omezení cestování, protože i formality na úřadech něco stojí. Omezení spotřeby vody, rybolov a opravy a údržbu vlastními silami.
Kompletní článek najdete zde.