Kolik platíš za přístav (když platíš)?
Zatímco chorvatské přístavy patří k těm cenově náročnějším, v Řecku je situace jiná. Je mnoho přístavů, kde se neplatí. A tam, kde se platí, se platí nemnoho.
Vezměme si například přístav Katapola na Amorgosu. Na ostrově je známý klášter Chozoviotissa nalepený v kolmé skalní stěně, který je častým turistickým cílem. Tedy ostrov turisticky atraktivní. V místním přístavu je místo pro… Řekněme pro 20 jachet. Stojí se zádí k molu, s přídí na kotvě. Na břehu jsou k dispozici přípojky na vodu a elektřinu. Není jich moc, ale jsou a řekněme v postačujícím množství.
Za přístav se platí. 13,5 metru dlouhá Salona 44 vyšla na 16 euro za noc. To je cca 120 kun chorvatských. Tolik se platilo za chorvatské přístavy někdy před čtvrt stoletím.
Foto Lodní noviny
Klášter Chozoviotissa
Je to ale cena bez elektriky a bez vody. Chcete-li se napojit ne elektřinu a vodu, musíte si připravit dalších 15 euro. Znamená to sice téměř dvojnásobné zdražení, ale stále je to velmi slabý odvar proti… Řekněme proti Visu v Chorvatsku, kde by to dnes bylo za takových 80 euro odhadem.
Náklady na plavbu v Řecku jsou výrazně nižší. Nižší jsou i ceny restaurací. Je ale třeba umět kotvit, a to i za větru. Často se stává, že zajíždíte k molu ve 25 uzlech větru a házíte si kotvu. To je dovednost v Chorvatsku neznámá.
A právě kotvení v přístavech bývá často zdrojem zábavy. Sednete si do kavárny, dáte si frapé a pouzorujete co se děje. Bává to zábavné. Samozřejmě jen do chvíle, než někdo zachytí zrovna váš řetěz.