Kdy používat na jachtě windpilota
Daniel Vodička

Kdy používat na jachtě windpilota

Každá moderní charterová jachta (až na výjimky) má autopilota, který nabízí WIND mód. Je to vynikající pomocník na dvou kurzech. Víte, o které kurzy se jedná?

Při charterové plavbě je stále někdo na palubě. Nebo by alespoň měl být. Na většině kurzů, které s plachetnicí plujeme (myšleno na plachty) je nejlepší kompasový mód autopilota, nebo mód  TRACK, který drží ideální kurz do zadaného waypointu. Mění-li vítr směr, pracujeme s plachtami. Trimujeme, aby pro kurz, kterým plujeme, byly nastaveny ideálně.

Jsou ale dva kurzy, kdy je lepší využít WIND mód. V první řadě je to ostrá stoupačka. Plachty nastavíme na ostrou stoupačku. Následně kurz drží dle špiónků kormidelník, nebo autopilot ve WIND módu. Změny směru větru znamenají i potřebnou změnu kurzu. Nechce-li mít kormidelník oči přilepené na špióncích, udělá to místo něj WIND mód autopilota. A je celkem přesný.

Druhým kurzem je zaďák. Respektive maximální zadobok, který jsme schopni plout. Opět jde o hraniční kurz, při kterém neměníme se změnou větru trim plachet, ale kurz, kterým plujeme.

Nechce-li kormidelník věnovat pozornost přesnému držení kurzu, autopilot jeho funkci s chutí zastane.

Na horu