Kde na vás čeká nebezpečí?
Daniel Vodička

Kde na vás čeká nebezpečí?

Kolik času za rok strávíte na moři? Jezdíte často do oblasti, kterou dobře znáte? Je-li to tak, zřejmě se mnohdy obejdete bez map, že?


Lokální znalost
Vyplouváte ze Sukošanu. Dobře to tam znáte, nejste tam poprvé. Koukat do mapy není třeba. Vše si pamatujete. Bílý majáček je třeba obeplout a pak až k ostrůvkům před Biogradem není žádné nebezpečí. To si pamatuji, protože jsem tam mnohokrát plul. Mapa není třeba. Výborná lokální znalost. 

Jenže právě zde se skrývá nebezpečí. Ne proto, že by se mořské dno změnilo, k tomu v těchto místech příliš nedochází, ale proto, že naše jistota je šalebná.

Čistý vzduch

Poplujeme-li standardně, tedy ve třetině kanálu, která se nachází přibližně uprostřed, víme, že je všude dost hloubky. S blízkostí břehu ale roste nejistota. Těžko si budeme pamatovat každý kámen u pobřeží, ale jistota dokáže neznalost přebít. Poplujete touto oblastí například na stoupačku, budete využívat lepších podmínek u pobřeží a snadno se můžete dostat do potíží. Víte například o vraku u Nevidane? A víte, kolik je nad ním vody?

Falešná jistota
Naše jistota je v tomto falešná. Většinou si vše pamatujeme dobře. Mapu nepotřebujeme. Ale stejně snadno můžeme na něco zapomenout, nebo se můžeme spolehnout na svoji znalost i v oblasti, kterou už neznáme. To je drobná chyba, která může mít vážné následky. Je to jednoduchá lidská chyba, triviální záležitost, které se bude zdát naprosto nepochopitelná všem lodím, které poplují okolo. 

Jednoduchá zbraň
Používejte při své plavbě mapu. Papírovou nebo elektronickou, na tom nezáleží. U elektronické si zvykněte dostatečně zoomovat, abyste viděli detaily. 
Říká se, že zvyk je železná košile. Dokud jste zvyklí do mapy koukat, je to v pořádku. Jakmile si jednou zvyknete v dobře známých podmínkách na mapu kašlat, nepodíváte se do ní ani tam, kde už vám jistota chybí. 

Pamatujte si, že většinu nehod mají na svědomí lidské chyby. 

Na horu