Je možné plout HR do IT bez formalit?
Zvykli jsme si na Schengenský prostor uvnitř Evropy a hraniční kontroly jsou dnes jen nepříjemným překvapením. Chorvatsko ale stále v Schengenu není. Co to znamená pro plavby z Chorvatska do Itálie?
Pokud se rozhodnete vyrazit za Splitu do Vieste, abyste ochutnali italskou kávu, měli byste pečlivě vážit své kroky. Chorvatské úřady jsou na neoprávněné překročení hranic háklivé a vše pečlivě monitorují. Před opuštěním chorvatských vod je třeba navštívit tzv. port of entry. V přístavu jsou patřičné orgány, které musíte navštívit (policie, kapitanát) . Po vyřízení formalit musíte opustit chorvatské vody. Přímou čarou. Zastávky na koupání v zátokách jsou považovány za přestupek a dle toho jsou oceněny finančně.
V Itálii je situace stejná. Nejprve vstupní přístav a pak teprve volný pohyb. Taková je teorie. V praxi je to jiné. Na západním břehu Jadranu má uniformovaný strážce hranic jen dvě starosti. Aby práce nebylo moc a aby o ni nepřišel. Přihlášení ve vstupním přístavu proto není jednoduché. Je to práce. Myslím pro úřad.
Proto v praxi to obvykle vypadá tak, že na italské straně se nikdo nepřihlašuje. Je to sice přestupek, ale všem výrazně usnadňuje život. A na to Ital slyší.
Při návratu přes Jadran teorie velí odhlásit se z Itálie (nemá smysl se odhlašovat, když nejste přihlášeni). Přihlášení v Chorvatsku je pak nutné, protože v opačném případě jde o ilegální přechod hranic, po kterém následuje trest.
Od ledna jinak
Nepříjemnou úředničinu by měl změnit 1.leden 2023. kromě vstupu do eurozóny by mělo Chorvatsko vstoupit také do Schengenu. V takovém případě bude plavba do Itálie plavbou uvnitř hranic EU a odhlášení a přihlášení nebude třeba. Nutná bude jen na chorvatské straně návštěva kapitanátu. Kvůli povolení k plavbě a poplatku. Samozřejmě.